Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Жирафи.

 

Жирафи. 1982 рік.

 
Марц Андрій Валеріанович (1924-2002 рр.)

Жираф давно увійшов до культур різних народів - зображення жирафів з'являються вже на ранніх єгипетських гробницях. Як і сьогодні, хвости жирафів дуже цінувалися: довге жорстке волосся використовувалося для виготовлення поясів і прикрас. В Африці на жирафів полювали за допомогою риття ям і пасток. Їх довгі сухожилля використовувалися для тетиви лука і струн музичних інструментів, одяг зі шкури жирафа у багатьох народів служив символом високого статусу. На північноафриканські популяції вже в давнину полювали греки і римляни. Іноді жирафів навіть використовували для показів в Колізеї.

А в Європі і Азії жираф був мало відомий. Першу особину привіз до Європи Гай Юлій Цезарь в 46 році до н.е. (згідно «Природної історії» Плінія Старшого). Тварину демонстрували публіці, а згодом віддали на поталу левам. В 1414 році китайський мандрівник Жень Хе привіз жирафа до Піднебесної, де тварину помістили в імператорський зоопарк. Збереглися записи і про так званого «жирафа Медічі», якого в 1486 році правителю Флоренції подарував єгипетський султан. Вік тварини був коротким – в результаті нещасного випадку жираф зламав шию. Наступний представник виду потрапив до Європи вже в ХІХ столітті.

Слово «жираф» походить від арабського зарафа (зіраафа, зурафа, , زرافة) і значить «добре одягнений» або просто «високий». Вживається це слово в європейських мовах приблизно з ХVІ століття. Якийсь час уживалося як синонім слово «камелопард». Жителі стародавнього Риму називали так жирафа, тому що він нагадувала їм гібрид верблюда і леопарда. Звідси відбувається і наукова назва жирафа: Giraffa camelopardalis. Між ХІV і ХІХ століттями жирафів в Європі так і називали - камелопарди. Потім назва змінилася на сучасну.

Жираф - символ благородства і гідності (завдяки своїй поставі), допитливості і далекоглядності (завдяки довгій шиї). На Сході, обираючи жирафа чи річ, що втілює його образ, як подарунок, виражають вдячність і пошану до людини, доводять істинність почуттів.
Вважається, що зображення жирафа володіє здатністю приманювати гроші, успіх і є сильним оберегом.

Потрапив жираф і на карту зоряного неба - сузір'ю трохи більше чотирьохсот років. Вперше його відкрив в 1598 році Петер Планциус - данський астроном, богослов і картограф. Значно пізніше - в 1624 році - точніше межі сузір'я визначив Якоб Барчиус - німецький астроном, математик і лікар. Припускають, що назва цього сузір'я є своєрідним небесним пам'ятником першим подорожам в екзотичні країни.

Є свої жирафи і в Миколаївському обласному художньому музеї ім. В.В. Верещагіна. Витвір Андрія Валеріановича Марца, відомого російського анімаліста, що працював в станковій скульптурі і скульптурі малих форм, надійшов до музею у 1987 році від Дирекції виставок Спілки художників Радянського Союзу і втілив у металі образи чотирьох екзотичних тварин.

 

#музейна_скарбниця