Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Царівна-жабка
Музейна скарбниця

Царівна-жабка.

 

Куліна В. Палех.

 

10х20х4 см.

 

Скрині відомі з сивої давнини. Талановиті майстри в Японії та Китаю ще дві тисячі років тому виготовляли дерев'яні коробочки різної форми та розміру і прикрашали їх смолою спеціального дерева.

У наш час для виготовлення та прикраси скриньок використовують різноманітні техніки і матеріали. Одним з матеріалів виготовлення скриньок є пап’є-маше. Пап’є-маше (фр.papier-mâché, букв. «жований папір») – матеріал, що складається з паперових шматків або спеціальної пластичної целюлозної маси зв'язаної клеєм або крохмальним клейстером. З пап'є-маше створюють іграшки, маски, муляжі, голівки ляльок тощо. Саме з цього легкого та міцного матеріалу виготовляють відомі на весь світ палехські скриньки. Яскраві, нарядні, прикрашені казковими або фантастичними сюжетами та лаковими малюнками. А техніка створення потребує окремої розмови.

Скриньки близько двох місяців роблять в майстерні: склеюють борошняним клейстером картон, пресують, висушують півтора тижні, вимочують в чані з підігрітою льняною олією, знову висушують та пресують. Потім з болванок, що вийшли, виготовляють скриньки, обточують. Потім передають ґрунтувальникам, які наносять декілька шарів ґрунту з червоної глини, кожен шар чистять та шліфують. Потім виріб фарбують, в чорний колір зовні й червоний - всередині, покривають лаком, тільки після цього скринька потрапляє на розпис художнику. У розписі основними були синьо-зелені й коричнево-оранжеві відтінки.

Розписуються скриньки фарбами на лаковому фоні - чорному або червоному. Мініатюристи часто застосовують листове золото. Після розпису виробу покривають олійним лаком. Останній етап – поліровка.

Тонкі деталі, виразний силует, безліч золотих блисків, багаті орнаменти - основні риси палехської лакової мініатюри.

У музейній колекції зберігається три палехські скриньки з казковими сюжетами. Одна з них скринька за сюжетом казки «Царівна-жабка» Куліна В. На якій зображено Івана-царевича під час пошуку стріли та царівну-жабку, що її тримає. Сюжет зображений на фоні казкової природи та царського палацу.

Палехські скриньки - це не просто коробочки з пап'є-маше, це особливе казково-фантастичне бачення світу.

 

#музейна_скарбниця