Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Голуби. 1932 рік.
Музейна скарбниця

 

Фріх-Хар Ісідор Григорович (1893-1978 рр.)


Голуби. 1932 рік.

Художній музей ім. В.В. Верещагіна іменують головною скарбницею Миколаєва через зібрання артефактів, що широко репрезентують творчу спадщину людства. У 1950 році з Московської державної закупівельної комісії до музею надійшли фаянсові голуби грузинського майстра Фріх-Хара.

Народився митець на Кавказі в сім'ї кутаїського виноградаря. З дитинства любив малювати, а коли заїжджий скульптор навчив юного Ісідора ліпити з глини фігурки тварин, захопився скульптурою. Проте батько вважав мистецтво несерйозним заняттям, і визначив шістнадцятилітнього юнака підмайстром в шкіряну майстерню. Звідки автор потрапив на поле бою Першої світової, а після важкого поранення став вчителем ліплення і малювання для колишніх безпритульників в Томілінськом дитячому будинку. Професійної освіти не мав, вчився скульптурі самостійно, оглядаючи в музеях і на виставках роботи відомих майстрів. Працював в дереві, камені, бронзі і склі. Фріх-Хар проявив себе як анімаліст, зображав тварин зі всією їх дикою силою, гнучкістю і красою. Особливо любив зображати голубів, що для автора уособлювали мирне життя.

Семантика образу голуба своїм корінням йде в міфологію античності. Греки думали, що у голуба нема жовчного міхура, і тому він є чистим і добрим, адже Гіппократ стверджував, що саме жовч є джерелом злості і агресії. Багато народностей вшановували його як священного птаха, символ родючості.

У римлян голуб - супутник Венери, і вважалося, що він може примирити людей, коли «в'є кубло в шоломі Марса». У багатьох азіатських культурах голуб - вісник богів. Вважається, що у Мухаммеда на плечі завжди сидів білий голуб - символ божественного натхнення пророка. У євреїв голуб - символ пророка, що обертається божественним благословенням. «Голуб» на івриті звучить, як «йонас», так звали пророка Іону. Середньовічні окультисти вважали, що диявол і відьми, що поклоняються йому, можуть приймати вигляд будь-якого створіння крім голуба. В Китаї білий голуб - символ старості, а також довголіття і, можливо, життя взагалі. В Японії голуб – знак бога війни, а от про припинення кровопролиття звістку несе голубка.

Однак стійкому виразу «голуб - символ миру» завдячуємо біблійній легенді з Буття (8:10-11), де білий голуб приніс Ною оливкову гілку, що засвідчило примирення стихій, закінчення потопу і наближення суші. І тут білий голуб - символ заспокоєння стихії, символ прощення людства.

Як офіційний символ миру голуб утвердився в 1949 році на Всесвітньому конгресі прихильників миру в Парижі і в Празі. Емблемою стала птаха з картини Пабло Пікассо, що несла в дзьобі оливкову гілку. Пікассо часто згадував, як його батько, художник, що часто малював голубів, давав хлопчику домальовувати лапки - лапки встигли набриднути батькові. Пабло любив цих птахів, тримав у будинку, однак наголошував, що голуби жадібні і задирливі, і тому незрозуміло, чому їх пов’язали з символікою миру. В день відкриття Конгресу у Пабло народилася дочка, яку він назвав Паломою (по-іспанськи «палома» - голубка).

#музейна_скарбниця