Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
РАХВА. 1987 р.
Музейна скарбниця

 

 

РАХВА. 1987 р. 

ТОНЮК ВАСИЛЬ ЯКОВИЧ.

Здавна люди намагаються прикрасити предмети, які їх оточують, використовуючи при цьому різноманітні засоби і техніки. Однією з таких технік є інкрустація.

Інкрустація (лат. incrustatio, дослівно - покриття корою) – прикрашання виробів візерунками і зображеннями з матеріалів, відмінних від основної поверхні. Для інкрустації використовуються мармур, кераміка, різні метали, дерево, перламутр, каміння тощо. Шматочки, що становлять візерунок, врізаються в основу. Часто малюнок виконується з тонких пластинок різнокольорових матеріалів.

Інкрустація з'явилася на Стародавньому Сході. Її застосовували для виділення найважливіших деталей об'єктів: очі скульптур і бюстів, різні архітектурні деталі. Пізніше, вже в Стародавній Греції та Римі, техніка інкрустації стає одним із засобів обробки виробів, виконаних з однокольорового матеріалу.

На сьогодні ця техніка використовується для прикрашання меблів і предметів оточуючих людину в повсякденному житті. Досить часто інкрустують декоративні скриньки.

Дерев'яну інкрустовану шкатулку круглої форми називають – рахва.

Одна з таких скриньок надійшла до музейної колекції з ДВСХ УССР у 1990 році. Дерев’яна рахва виконана Тонюком Василем Яковичем у 1987 році. Скринька прикрашена широким різьбленим геометричним орнаментом зі вставками перламутру та вкрапленнями кольорового бісеру. Кришка прикрашена різьбленим геометричним орнаментом навколо п’ятикутника у якому розташована геометрична квітка з інкрустованими перламутром пелюстками. Всі геометричні візерунки на поверхні рахви прикрашені бісером різного кольору. Такі дерев’яні скриньки розповсюджені у побуті населення Прикарпаття.

 

#музейна_скарбниця