Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Птах Сірін
Музейна скарбниця

 

 

Гобелен «Птах Сірін». 1991 р.

Інна Григорівна Черкесова

Сірін - райський птах з головою діви зі староруського мистецтва і легенд. Птахи для слов'ян завжди мали особливе значення, будучи символом свободи і чистоти, наближали смертних до раю. Як інші райські птахи слов'янських міфів, Сірін має обличчя і груди жінки та крила і хвіст хижого птаха. Оперення Сіріна синього або темно-фіолетового кольору. Волосся теж темне. На деяких зображеннях носить невеликий вінок. Вважається, що Сірін є християнізацією язичницьких русалок.

Найдавніші зображення Сіріна X ст. збереглися на ювелірних виробах Київської Русі (на підвісках, срібних браслетах, скроневих кільцях, на жіночих головних уборах). Зустрічаються і на меблях, картинах, посуді, у вишивці гладдю або хрестиком.

Сірін мав прилітати зі Світлого Ірія - прообразу райського саду у наших предків. Співав сумні пісні, що віщували майбутнє, і ридав. Ці пісні настільки зачаровували, що, наслухавшись, люди божеволіти. Солодкоголосий птах, як і згубні морські птахи-діви Сирени, своєю піснею одурманював подорожніх. Тому часто віщий птах наділяється властивостями негативної героїні, з якою потрібно боротися. А її пісні найчастіше провіщали нещастя, різні біди. У апокрифічній літературі повідомляється, що птах Сірін боїться гучних звуків, і, щоб відлякати її, дзвонили в дзвони, стріляли з гармат, сурмили в труби.

Проте іноді спів Сіріна виступав як попередження про те, що слід чекати небезпеки, нещастя. Мудрі персонажі слов'янських оповідей слухали застереження діви і міняли план своїх дій. Найзухваліші з героїв могли навіть попросити Сіріна виконати їх бажання, взнавали таємниці. Адже, як істоті вищого порядку, віщому птаху відомо все, що було і буде.

Згодом Сіріна, як і інших персонажів слов'янської міфології, наділили романтичним і цілком позитивним значенням. Віщий птах Сірін почав означати захист. Вважалося, що помістивши символ Сіріна на предмет, за нього можна було не турбуватися.

У сучасному світі птах Сірін служить оберегом для жінок при надії, допомагає ухвалювати мудрі рішення, зберігає чистоту душі і доброту серця.

Символ, пройшовши через сторіччя, набув за цей період різних значень. Ймовірно, передавши свою роботу у 1998 році до музею, в гобелен оберегову функцію закладала і його автор Інна Григорівна Черкесова, Заслужений діяч мистецтв України, член Спілки дизайнерів України.

 

#музейна_скарбниця