Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Гобелен «Ольвія»
Музейна скарбниця

 

 

Гобелен «ОЛЬВІЯ»

І.Г. Черкесова

     Хто не знає історії найбільш стародавньої держави Ольвії, що існувала на території північного чорноморського узбережжя? У VI столітті до н.е. її заснували греки з малоазійського міста Мілета. Місто-держава проіснувало близько 1000 років – до 370-х років.

     Миколаївці, якщо і не відвідали це поселення, але добре знають, що воно розташоване в районі нинішнього села Парутине на Миколаївщині

     Свою державу греки назвали Ольвія, що у перекладі з грецької мови означає «щаслива». Мабуть засновники міста вірили, що вона принесе їм щастя, достаток і захист від варварів.

     До цього краю звертались і звертаються вчені і філософи. Його оспівують поети і музиканти, зображують у своїх творах художники і майстри декоративно-прикладного мистецтва.

     Автор гобелену «Ольвія» – Черкесова Інна Григорівна – професор, заслужений діяч мистецтв України, член Спілки дизайнерів України.

     Створює художні твори в різних техніках декоративно-прикладного мистецтва та графічного дизайну. Розробила концепцію утворення стилю Півдня України у художніх ткацьких  (килим, гобелен) та вишитих виробах ручної роботи.

     Любов, духовну красу та добро, красу навколишнього світу митець передає через художні образи.

     Ось і в гобелені «Ольвія», а Ольвія має жіночій рід, майстриня зображує державу в образі жінки огрядної, красивої і сильної, енергійної, здатної зробити свій край щасливим, якою і була Ольвія десяток століть.

    Струнка фігура жінки  на фоні блакитного та синього кольорів – кольорів неба, моря і простору.

     На гобелені зображені амфори.

     Відомо, що у Ольвії головним ремеслом було гончарство, що доводять численні глечики і амфори, які збереглися до сьогоднішніх днів. Греки багато торгували, тому у них важливе місце відводилося амфорам. Сучасники цю посудину вважають незручною, але тоді вона булла універсальною, а користувалися нею три тисячі років. Амфори слугували своєрідними холодильниками. Наповнені питвом або харчами посудини закопували в землю і так зберігали. Їх також було зручно перевозити у трюмах суден, вставляючи  в зерно. Ось чому у ольвійських амфорах загострена кінцівка.

     У правому верхньому кутку килима голуб, що є символом свободи і миру, про що мріяли ольвійці, створюючи свою державу.

     Гобелен «Ольвія» хоча і зберігається у фондах музею, але він часто, разом з іншими роботами, експонується на одноденних виставках, де ведеться розповідь про історію Миколаївщини, також на пересувних виставках, що проводять в організаціях міста, на виставках в музеї, як один з кращих витворів декоративно-ужиткового мистецтва миколаївського майстра.

 

#музейна_скарбниця