Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Годинники. (Гжель)
Музейна скарбниця

 

 

 

ГОДИННИКИ. (ГЖЕЛЬ).

Буслаєв Ю.

 

 

 

 

 

 

 

Протягом декількох століть годинник залишався унікальним технічним виробом. Перший переносний механічний годинник виготовляли з латуні, у формі круглої або квадратної коробки з горизонтальним латунним циферблатом. З роками годинник перетворився у складну конструкцію з багатьма рухомими елементами та декоративними прикрасами. Годинник став не тільки практичним виробом, але і предметом захоплення – виріб техніки та мистецтва одночасно.
У музейній колекції зберігаються саме такі два годинника, що відносяться до предметів мистецтва. Два годинника, короби яких виконані з порцеляни декоровані жанровими сценами. Майстер - Ю.Буслаєв.

З появою порцеляни з неї виготовляли не лише посуд, а й предмети декору. Одним з видів декору порцеляни є розпис в характерній блакитно-синій гамі – гжель.

Гжель – вид народного промислу та розпису, а також один з центрів виробництва кераміки. До середини XVIII століття Гжель робила звичайний для того часу гончарний посуд, виготовляла цеглу, кахлі. Окрім посуду, робили іграшки та декоративні статуетки на теми з народного побуту. Вироби розписувалися кольоровими фарбами в своєрідному народному стилі. Мотивами цього розпису є декоративні квіти, листя, трави. Кожна річ унікальна: весь процес виробництва проходить тільки вручну. На кожному виробі ставиться підпис майстра.

З другої половини 20-х років XIX століття багато виробів розписували тільки синьою фарбою. Існує думка, що на закріплення в розписі знаменитої синьої гами справили вплив голландські кахлі і китайська порцеляна.

Порцелянові годинники з музейної колекції розписані підглазурним розписом, зберігаються у фондосховищі Миколаївського художнього музею ім. В.В. Верещагіна. Обидва експонати виконані у кращих традиціях майстрів гжелі. Вся поверхня розписана рослинним орнаментом небесно синього кольору. Циферблати оточені кобальтовими трояндами, а внутрішнє коло циферблату прикрашене сітчастим орнаментом. У нижній частині годинників жанрові сцени з народного життя. Годинники висотою 34 та 29 см авторства Ю. Буслаєва були придбані у 1991 році.

Крім предметів побуту, гжельські майстри створюють справді унікальні витвори мистецтва, які стають прикрасою інтер'єру та неперевершеним предметом мистецтва. Багато робіт гжельських майстрів прикрашають музейні колекції по всьому світу.