Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Цигарниця
Музейна скарбниця

 

ЦИГАРНИЦЯ

Школа Косово. 

3,2х12х6

 

У Миколаївському обласному художньому музеї ім. В.В. Верещагіна зберігається досить велика колекція художніх виробів з дерева. Талановиті народні майстри звичайні предмети побуту перетворювали на витвори мистецтва. Речі ужиткового призначення стають сувенірами – творами декоративного характеру, призначеними для подарунків. Один з таких музейних експонатів – цигарниця. Це невеличка дерев’яна коробочка, зроблена невідомим косівським різьбярем.

Різьблення по дереву – одне з провідних українських народних ремесел. Одним з найвідоміших осередків різьблення є місто Косів. На Закарпатті склалася специфічна манера художньої обробки дерева. Своєрідність гуцульського стилю полягає у поєднанні плоского різьблення з тригранно-виїмчастим, з особливими правилами композиційної побудови орнаменту, органічному поєднанні його з формою предмета, прийомами виконання, інструментами.
Не один день витрачає майстер на виготовлення навіть невеликого виробу. Він обирає потрібний шматок дерева, розпилює його на частини, вирізає окремі деталі, з яких збирає готову річ. Умілець шліфує поверхню, декорує її самотужки придуманим орнаментом, покриває лаком, висушує…

Гладенький відшліфований верх цигарниці прикрашений заглибленим різьбленим візерунком. Орнамент ретельно побудований та накреслений за допомогою циркуля, лінійки, косинця. Чіткі лінії вигравіруваної контурної різьби («ритування») розділяють площину на менші частини, у яких розташовані деталі візерунка.

Правильні квадрати-ромби, що торкаються один одного кутами, та рівнобічні трикутники між ними складаються у стрічковий орнамент. Коло, вписане у квадрат – типовий прийом при розробці композиції в народному різьбленні. В колах розташовані стилізовані квіточки – «розетки», які нагадують стародавні солярні знаки «сонечко» та «зірочки». Чотири трикутники поєднують ці три частини композиції в єдину смугу складного візерунку. Кожен великий трикутник розділений на квадрат з хрестом - «крижиком» у ньому та ще два трикутники з кружальцями. 
Різні види кружечків – «очка» витискують у деревині за допомогою спеціального інструмента, що називається «очкарик». Такими пристосуваннями зроблені серцевинки квітів, смужками «очок» орнаментовані кути скриньки. По довгих сторонах кришки скриньки ідуть ще смуги рівносторонніх трикутників. Таке оздоблення країв виробів підкреслює центр композиції.

Вільні від оздоблення частини поверхні виявляють живу красу дерева, демонструють його своєрідну фактуру з ненав’язливим чергуванням світлих та темніших річних шарів деревини. Відсутність фарбування дає можливість милуватися природнім кольором.

Таке продумане декоративне оформлення перетворює звичайну побутову річ у справжній витвір мистецтва, який гідний зберігатися у музейній колекції.

#музейна_скарбниця