Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Китайський бовдур
Музейна скарбниця

 

 

"КИТАЙСЬКИЙ БОВДУР". 

Німеччина. Мейсен. 

17,5х56х18

 

 

Статуетки це найяскравіший прояв унікальної краси та різноманіття виробів з порцеляни. Еталоном у цьому можна вважати Німеччину. Майстри саксонської порцелянової мануфактури подарували світу багату колекцію витончених порцелянових фігурок. В першій половині XVIII століття мода на порцелянові статуетки, породила особливий їх тип - фігурки китайця, що похитує головою, так звані «китайські бовдури».

Першими в Європі їх почали випускати на Мейсенській мануфактурі. Художник Йоганн Кендлер змоделював фігурку, руки та голова, якої закріплені на металевих стрижнях, і гойдаються. Вслід за мануфактурою в Мейсені бовдурів стали випускати в багатьох інших містах Європи. Існували екземпляри великого розміру. Наприклад, в Мейсені у свій час випускали статуетки, висота яких складала 55 см. Фігурки випускалися парами: чоловіки та жінки, але на цей факт не звертають увагу, іменуючи всі - бовдурами. Статуетку жінки можна відрізнити по зібраному пучку волосся на голові й трохи більш опуклих грудях. У жіночої фігурки часто оголене одне плече, а ось обличчя практично однакові. Китайський бовдур був одним з найпоширеніших сувенірів.

Один такий бовдур є у колекції Художнього музею ім. В.В.Верещагіна. Він потрапив до нашої колекції після Великої вітчизняної війни з Київського музею західного і східного мистецтва. Сьогодні - це Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенко. У музейній колекції представлена жіноча статуетка бовдура висотою 17,5 см. У неї рухомі, голова та руки, а при нахилі голови висовується язик.

Китайський бовдур був неодмінною прикрасою інтер'єру салону знатної панни XVIII століття. Порцелянові статуетки прикрашали масивні столи з фамільним гербом, будуари та камінні полиці, вважалися ознакою бездоганного смаку, а їх вартість робила такі фігурки предметом розкоші, доступної лише вибраним.