Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
КОЦКА А.А. (1911-1987) "ОЛЕНКА"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

 Випускник Ужгородської учительської семінарії Андрій Андрійович Коцка, як і більшість закарпатських художників того покоління, розпочав свій трудовий шлях з викладацької діяльності у злиденних верховинських селах. Повсякденна робота у школі забирала багато сил та часу, стримувала власні творчі пориви молодого митця. Але водночас вона збагатила його невичерпним запасом спостережень і прекрасним знанням народного побуту. Усією чуйною душею художник прикипів до своїх маленьких учнів, щиро поділяючи з ними радощі та печалі їхнього суворого життя. Коцка створив цілу галерею образів сільських дітей, прагнучи мовою живопису розповісти про душевну чистоту, гідність, працьовитість та неабиякий розум своїх вихованців, які, незважаючи на злидні й труднощі того нелегкого часу, жадібно тягнулись до знань.
У колекції Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна творчість закарпатського живописця представляє робота «Оленка», що надійшла до музейної збірки у 1963 році з Дирекції художніх виставок Міністерства культури УРСР. З любов’ю і хвилюванням художник пише портрет прекрасної у своїй юній красі гуцульської дівчини. Її образ неначе втілює ідеал піднесеної, але водночас такої щирої і земної вроди. Веселий, але зосереджений погляд блакитних очей дівчинки сповнений доброти, довірливості та безпосередності.
М’які звучні барви портрету мерехтять і переливаються під променями яскравого закарпатського сонця. Неначе саме прозоре гірське повітря наповнює роботу своїм диханням, в якому тануть і розчиняються контури, а кольорові плями утворюють складний мелодійний ритм. Сміливими, енергійними ударами пензля Коцка змальовує тло картини – блакитно-зелену рослинність привільного карпатського краєвиду. Художник прагне передати ту нерозривну єдність, коли людина просто немислима без мальовничих високих гір, дрімучих лісів та полонин, а Карпати не існують без селянина, який з почуттям щирої вдячності обробляє їх родючу землю.
Оригінальні художні твори Андрія Андрійовича Коцки, заслуженого діяча мистецтв УРСР, неначе випередили свій час, вони захоплюють і хвилюють сучасного глядача щирістю та поетичністю створених ним образів, сміливою невимушеною манерою письма.. Секрет принадності його живопису простий: немовби не фарба, а сама душа художника тріпотіла на кінчику пензля, з кожним дотиком якого полотно наповнювало життя...