Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
КОНЧАЛОВСЬКИЙ П.П. (1876-1956) "НАТЮРМОРТ. БУЗОК НА ВІКНІ"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

 

Букетам бузку, створеним народним художником РРФСР Петром Петровичем Кончаловським, важко підвести рахунок. Більше тридцяти років художник писав їх щорічно, і вони стали своєрідним атрибутом його творчості, перетворились на його улюблений персонаж. Та незрівнянні букети з гілок фіалкового, лілового, рожевого, білого бузку ніколи не повторювались – кожного разу художник писав їх немовби заново, в іншому емоційному ключі, залишаючись незмінним лише в інтересі до реальної дійсності.
Сюїта «бузку» з кожним роком ставала більш класичною у малярстві Кончаловського. Художник пише бузок усіх сортів і відтінків, насолоджуючись спогляданням нескінченного розмаїття і бентежної краси махрових китиць. З дивовижною майстерністю він передає форму і фактуру квітки, її конструкцію, вагу, масу. У Кончаловського трепетно-захоплене почуття сприймання елегантних суцвіть. Здається, в його клублястий бузок можна заритися з головою, відчуваючи на обличчі його лоскотливу рихлість, вдихаючи його незвичайний запах.
...Пишний букет махрового бузку на підвіконні і куточок зеленого саду, що видніється крізь відчинене вікно, складаються у поетичний образ. Вишуканий вигин гілок, що схилилися під тягарем фіалкових і білих китиць, на яких грають сяючі, чисті кольори. Це – «Натюрморт. Бузок на вікні», один із трьох «бузкових» натюрмортів, написаних художником своєї останньої весни. Незважаючи на похилий вік, він легко, без утруднень, немов упиваючись щастям бачити земне диво і дихати ним, поспішає виплеснути свій захват на полотно, переливаючи у колір і фарби пахощі травневого бузку. Натюрморт вільно і щиро «проспіваний» художником. Він свідчить про життєствердне світосприйняття майстра, головним почуттям якого, як і колись, залишалась невимовна радість, а головним засобом її вираження – стихійна імпульсивність.
Минають роки, а букет махрового бузку, як і всі квіти П.П. Кончаловського, зберігає свою принадність. І здається інколи, що сріблиться іще роса на жорсткувато-пухнастих китицях, і не просохли ще свіжі, схожі на розсип самоцвітів, фарби, які розточують неповторний бузковий аромат...