Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
КОСТЕЦЬКИЙ В.М. (1905-1968) "ПОРТРЕТ ГЕРОЯ РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ ПИСЬМЕННИКА Ю. ЗБАНАЦЬКОГО"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

Яскравим представником соцреалізму в живопису XX ст. є професор, народний художник України, член-кореспондент Академії мистецтв СРСР – Володимир Миколайович Костецький.

Прекрасний майстер жанрової композиції, до портрета Костецький звертається впродовж усієї своєї творчої діяльності.
У 1967 році з Дирекції художніх виставок Міністерства культури України до Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна надійшла робота Костецького В.М. «Портрет Героя Радянського Союзу письменника Ю. Збанацького» (1964 р.). Портрет демонструє творчі досягнення художника: добре живописно виліплений і психологічно розроблений образ письменника.
На квітчастому фоні, який створює глибоку перспективу, ефектно виділяється майже монументальна фігура Ю. Збанацького з книгою в руках. Зведені до перенісся брови, злегка примружені очі, щільно стислі губи – свідчать про напружену розумову роботу портретованого. Зосереджене обличчя говорить про те, що письменник критично оцінює прочитане. За виразом М.В. Нестерова Костецький прагне до передачі «ідеї обличчя».
Вохристо-зелений строгий костюм, білосніжна сорочка, у тон костюма краватка немов вказують на те, що перед глядачем інтелігентна людина, а годинник на руці – що він вміє цінувати час. Письменник-партизан, автор романів і повістей, які були перекладені багатьма мовами, Юрій Оліферович Збанацький був удостоєний почесного звання Героя Радянського Союзу, нагороджений орденами і медалями. З лівого боку на лацкані піджака портретованого – медаль «Золота зірка».
Творчість Костецького увійшла до історії радянського, зокрема українського мистецтва, як одна з її славних немеркнучих сторінок. У своїх творах художник прагнув показати народну долю. Образи його героїв завжди сповнені гідності, інтелекту, краси; вражають глибиною почуттів і думок.