Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
ЖАБА А.К. (1878-1942) "НА ПОЖЕЖУ"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

 

В історії образотворчого мистецтва тема героїчної боротьби людини з вогняною стихією – пожежею – не нова, до неї зверталися багато художників у різні часи.
У 1956 році до Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна з Херсонського історичного музею надійшла робота А.К. Жаби «На пожежу».
Сюжет, який розробив у своїй картині художник, досить незвичайний. У цьому, здавалося б, незначному епізоді художник зумів просто, але з дивовижною ясністю розповісти про героїчні будні сміливих і сильних духом людей, відобразити один з фрагментів трудового життя пожежників – пожежний виїзд.
Картина «На пожежу» датується 1907 роком. За цю роботу випускник Академії мистецтв, учень художників-баталістів Ф.О. Рубо і П.О. Ковалевського, А.К. Жаба одержав звання художника. Робота демонструє майстерність художника, який повною мірою володіє методом реалістичного мистецтва, проникливо розуміє і знає життя. На картині крупним планом виділений перший хід, над яким розвивається червоний прапор частини (у кожній частини був свій колір прапора). Автор майстерно концентрує воєдино всі засоби для досягнення найбільшого художнього зорового ефекту динамічності руху: збільшення масштабів у зображенні предметів від заднього до переднього плану, передача органічного зв’язку руху коней з рухом людей: зберігаючи горду поставу, пожежники всім тілом подаються вперед.
Другий і подальші ходи намічені стафажно. А за ними небо виділяється чітко і точно – від лінії горизонту смуга неба тривожного сіро-рожевого кольору, а вище – небо затягнене світло-сірими і темно-сірими хмарами, які нагадують дим, що кублиться.
З усіх фрагментів пожежного виїзду художником схоплений найзначніший, найістотніший: наскільки швидко пожежники прибудуть на об’єкт, залежить життя людей, збереження будов, цілісність зелених насаджень…