Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
КОЛЕСНИКОВ С.Ф. (1879 -1955) "ЖАНРОВА СЦЕНА"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

Перед нами – типова сцена з життя селян, знаменитий жанровий живопис, який займав важливе місце в українському мистецтві другої половини XIX – початку ХХ століть. Як творча особистість, Колесников володів даром підносити ті або інші сторони народного побуту до вершин поетичного осмислення. Дослідники творчості Колесникова справедливо називають цього живописця «співцем України», саме Україні він присвятив свої кращі витвори.
Степан Федорович Колесников народився у 1879 році у селі Адріанополі Катеринославської губернії. Його ранні успіхи у малюванні були настільки помітні, що земська управа призначила хлопцеві стипендію, це дозволило йому дістати подальшу художню освіту. У 1897 році Колесников вступає до Одеського художнього училища, яке закінчує у 1903 році по першому розряду. Це дає йому право вступити без іспитів до Петербурзької академії мистецтв.
Перебуваючи як пенсіонер Академії за кордоном впродовж 1910 – 1912 рр., Колесников неодноразово приїжджав на Батьківщину, багато подорожуючи по Україні.
У 1915 році художник стає експонентом Товариства пересувних художніх виставок. У цьому ж році Колесников переїздить до Одеси, де живе до 1920 року. Тут він бере участь і у виставках Товариства південноросійських художників. На початку 1920 року живописець емігрував за кордон і до самої смерті (травень 1955) жив у Бєлграді (Югославія). І тут його талант був високо оцінений. Про це свідчить факт присвоєння йому високого звання академіка.
На картині С.Ф. Колесникова «Жанрова сцена» бачимо шматочок подвір’я, стареньку, під солом’яним дахом, хатину і селян у звичному для них середовищі. Робота несе у собі риси романтизму і реалізму. І сама тема, і її ліричне вирішення, і художні засоби виразності – все «дихає» романтизмом. Але в той же самий час ми не знайдемо у ній ідеалізації, характерної для типових творів романтизму. Вона хвилює щирістю і правдивістю. Художник глибоко реалістично трактує образи селян. Картина вражає гармонійністю композиції і колориту. Використовуючи і пензель, і мастихін, завдяки високій живописній техніці, художник творить легко, свіжо, дуже емоційно.
Цей чудовий твір МОХМ ім. В.В. Верещагіна придбав у 1982 році з приватної колекції А.І. Соколової (Ленінград).