Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
НІЛУС П.О. (1869-1940) "ЗУСТРІЧ"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

Петро Нілус народився 8 (21) лютого 1869 року в батьківській садибі, в колишній Подільській губернії. З семи років він жив у Одесі, де вчився в реальному училищі Петра і Павла, а потім в Одеській рисувальній школі, де його вчителем був видатний живописець К. К. Kостанді.
Перші самостійні роботи художника — жанрові сцени і пейзажі, які часто експонувалися на виставках Товариства пересувних художніх виставок і Товариства південноросійських художників, одним з організаторів якого був сам П. Нілус. Писав Нілус і портрети багатьох відомих людей.
Представлена картина «Зустріч», створена в 1901 році, надійшла з Одеського музею західного і східного мистецтва. Твір чудово ілюструє коло інтересів художника: дрібні чиновники і ремісники, лакеї, вуличні продавці, бродяги і, звичайно, перехожі, які вийшли на вечірню прогулянку. Героїв цієї досить різноманітної галереї вирізняє точність побутової і соціальної характеристики. «Зустріч» розкриває П.О. Нілуса як майстра невеликої жанрової сценки з обмеженою кількістю персонажів. Живописна форма твору ретельно розроблена і завершена як композиційно, так і в колористичному рішенні. Ілюзія тихого вечора і швидкоплинної зустрічі настільки досконала, що не залишає ніяких сумнівів – художник усією душею відчув момент, який відтворив.
У 1920 році в загальному потоці еміграції художник покинув країну. У 1924 році поселився у Парижі. Паризькі роботи Нілуса високо цінувалися, він регулярно брав участь у виставках, продовжував жити в постійному творчому пошуку.
Петро Нілус, що почав писати картини і етюди в кінці 80-х років XIX століття як реаліст, до початку XX століття відчув і привабливість модерна як стилю і чарівність живопису напівнатяків. Проте він на довгі роки залишився поетом природи і людини, таємничого і святкового стану душі, майстром коротких художніх новел.