Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
ПОХИТОНОВ І.П. (1850-1923) "В’ЇЗД У МАЄТОК ЖАБОВЩИЗНА МІНСЬКОЇ ГУБЕРНІЇ"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

Похитонов Іван Павлович – видатний російський і український художник кінця ХІХ – поч. ХХ ст. Рішення стати художником виникло у нього пізно, після знайомства з виставкою передвижників, що експонувалася в Одесі.
Спеціальної освіти І.П. Похитонов не мав. Проте, живучи в Парижі, він користувався порадами і рекомендаціями відомих художників: П.Д. Дмитрієва-Оренбурзького і О.П. Боголюбова. Проживши більшу частину свого життя за кордоном, живописець, часто по пам’яті, повертався до написання пейзажів місць, де пройшли роки юності, куди приїжджав пізніше.
На початку 1900-х рр. і в кінці 1913 – початку 1914 рр. Похитонов, повернувся на Батьківщину і деякий час проживав в невеликому маєтку Жабовщизна Мінської губернії. Там він створює унікальну «сюїту» (серію пейзажів), присвячену простій красі і разом з тим незвичайній пишності змін пір року в селі, поетизує працю людини на землі. У цю серію входить одна з кращих його робіт – «В’їзд у маєток Жабовщизна Мінської губернії». Все в ній: і вохриста земля, покрита снігом, що підтанув, і зелень дерев, що розпускаються, і, обрамлений старим забором в’їзд до маєтку, – сприймається як цілісний акорд, поетичне значення якого увібрало в себе всі фарби землі і неба.
Робота надійшла до Миколаївського обласного художнього музею в 1980 році зі збірки Е.Р. Ратнер. У Росії І.П. Похитонова знали і цінували. Він постійно підтримував зв’язок з російськими живописцями, багато хто з яких відвідував його майстерню в Парижі. Серед його добрих знайомих і друзів – В.В. Верещагін, І.Ю. Рєпін, І.М. Крамской. Дружив Похитонов і з українськими земляками, що приїжджали до Франції, – харків’янами П.О. Левченком і С.І. Васильківським, уродженцем Херсона – М.Д. Кузнецовим. Висока оцінка творчості художника була дана ще за життя Похитонова, його сучасниками. Так, у «Листах про мистецтво» І.Ю. Рєпін називає роботи І.П. Похитонова «мініатюрними перлами», відзначає їх «блиск і свіжість, витримку малюнка і тони».