Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
КОВАЛЕВСЬКИЙ П.О. (1843-1903) "ПЕРША ВТРАТА"
"100 шедевров" - виртуальная галерея


Павло Осипович Ковалевський – відомий російський баталіст, академік (1876), професор (1881), а з 1897 року – керівник батальної майстерні Петербурзької Академії мистецтв.
Його полотна експонувалися на пересувних академічних виставках і всесвітніх виставках у Відні, Парижі, Берліні.
У травні 1877 року, у зв’язку з початком війни, художник був відряджений до театру військових дій. Прослуживши при штабі 12-го корпусу в діючій армії на території Болгарії, він привіз багатющий матеріал спостережень та замальовок з натури, що майже на два десятиліття визначило тематику його творів. Деякі з них увійшли до «Альбому картин пам’яті 25-річчя російсько-турецької війни 1877-78 рр.», виданому в 1903 році.
До цієї ж серії належить полотно «Перша втрата». Спокійна, стримана кольорова гама цієї картини свідчить про майстерність художника-колориста, який не прагнув до ефектності та показної яскравості. Ковалевський чітко і небагатослівно змальовує деталі, які майстерно використовує і яким надає неабиякого значення. Але найбільш життєвими, як і на всіх його полотнах, є зображення учасників бойових подій – живих, характерних, легко впізнаваних: без зусиль можна упізнати і Великого князя, і весь командний склад корпусу. Це єдина батальна картина, в якій художник зобразив самого себе, підкреслюючи тим самим свою причетність до того, що відбувається.
До музею картина надійшла із Всесоюзного виробничо-художнього комбінату (Москва, Росія) в 1981 році.