Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
МАСОВІ ТЕАТРАЛІЗОВАНІ СВЯТА У МУЗЕЙНИХ ЗАКЛАДАХ КУЛЬТУРИ
Написав Бабенко Л.О.   
Вівторок, 04 вересня 2018 13:06

Висвітлено питання розвитку мистецько-видовищної сфери у музейних закладах культури на сучасному етапі. Досліджується проблема організації та проведення масових театралізованих свят у музейних закладах культури на основі діяльності Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна. Проаналізовано культурно-освітню роботу закладу на прикладі проведених акцій Ніч музеїв за період 2011-2017 роки.

Сьогодні, заклади культури, зокрема музеї, враховуючи сучасні тенденції розвитку мистецько-видовищної сфери, трансформуються з сакраментальних у новітні.

Музеї як заклади культури перебувають на зламі традиційних форм роботи, використовуючи сценічно-театральні методи реалізації діяльності. Музейні заклади культури, враховуючи сучасні соціально-культурні умови, розвиваються динамічно, виступаючи культурно-дозвіллєвими центрами. Сучасний трансформований музей це заклад де не лише споглядають експонати, а ще проводять кінопокази, концерти, вистави, дні народження та церемонії одруження.

З кінця ХХ ст. універсальною моделлю музею в зарубіжних країнах вважається «відкритий музей», тобто культурно-освітній комплекс музейного типу, в якому функції музею (збирання фондів, їх збереження, експонування) виконуються нарівні з освітніми, виховними та розважальними. Поступово музеї стають складовою дозвіллєвої індустрії.

Прибічники функціонування музею як дозвіллєвого центру, навпаки, вважають, що музеї, які нездатні приймати та обслуговувати відвідувачів різних соціально-демографічних груп, свідомо обмежують свої можливості залучення додаткової аудиторії і не сприяють розширенню доступу населення до художніх цінностей. Інтеграція музейної педагогіки та педагогіки дозвілля, на їх думку, сприяє гармонізації особистісного розвитку людини; формує її історичну свідомість, творче сприйняття дійсності, розвиває науковий світогляд та музейну культуру [2, с.131-146].

Незважаючи на основне призначення – збереження пам’яток минулого і старовини, музеї нерозривно пов’язані з майбутнім. Вони формують естетичні смаки та уподобання особистості, привчають до розуміння краси та гармонії, виховують повагу до праці.

Музей – живий організм, який постійно змінюється, трансформується і розвивається. Помилковою є думка деяких членів суспільства, що в музеї все разом зі співробітниками «вкрито віковим пилом». Він, тобто музей, знаходиться у постійному русі та творчому пошуку. Варто вказати на те, що музеєзнавці виділяють 10 базових форм культуро-дозвіллєвої діяльності: екскурсія, лекція, консультація, наукові читання (конференції, сесії, засідання), клуби (кружки, студії), конкурси, зустріч з цікавою людиною, концерт, свято, історична гра. В останні 10-ліття найбільшою популярністю користуються музейні свята, а саме масові театралізовані свята. Науковці визначають музейне свято як комплексну форму культурно-дозвіллєвої діяльності, що відповідає специфіці та профілю конкретного музею.

Досліджуючи проблему організації масових театралізованих свят у музейних закладах варто вказати на значення культурно-освітньої діяльності.

Культурно-освітня діяльність музеїв – одне з основних направлень загальної музейної діяльності. Це важливий етап комунікації між музеєм та відвідувачем (глядачем). У цьому контексті музей варто розглядати як платформу для розвитку творчого потенціалу людини, формування його ціннісних орієнтацій.

Сучасний музей за останні роки пройшов складну трансформацію від скарбниці до парку освітніх розваг. Він допомагає поширювати знання і через емоційні переживання засвоювати їх кожному відвідувачу, розширюючи горизонти свідомості, викликаючи запитання «Хто я, звідки прийшов і куди йду?», формуючи критичне ставлення до минулого й сучасного [1].

У процесі генезису дозвіллєвої сфери знаходиться і Миколаївський обласний художній музей ім. В.В. Верещагіна. Заснований у 1914 році на честь всесвітнього відомого художника-баталіста Василя Верещагіна, художній музей давно перестав бути лише пінакотекою [3, с.536].

Протягом 100-річної історії у музеї проводяться різного типу масові заходи, а саме тематичні екскурсії, лекторії, художньо-музичні вечори, концерти. Особливою ланкою у секторі культурно-дозвіллєвої діяльності Миколаївського художнього музею є масові театралізовані свята.

Культурно-освітня діяльність Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна направлена на задоволення потреб сучасного глядача (відвідувача). Зокрема, на теренах вищевказаного музею щорічно проводяться масові театралізовані свята. Миколаївський обласний художній музей ім. В.В. Верещагіна не лишається осторонь і активно включається в міжнародний соціально-культурний процес. На теренах музею, на 2017 рік, проведено 7 Ночей, всі з яких відрізнялися різноманітністю та оригінальністю.

Варто зазначити, що попит на такого роду акції зростає з кожним днем. Про це свідчить той факт, що кожного року кількість відвідувачів в музеї в цей день збільшується. Для миколаївців і гостей міста це справжня подія. Деякі є постійними відвідувачами музею та прихильниками саме «ночі музеїв».

Кожного року музеї пропонують своїм відвідувачам різні теми та жанри «музейної ночі». У Миколаївському обласному художньому музеї ім. В.В. Верещагіна вперше Ніч музеїв була проведена у 2011 році. Організатори заходу запропонували відвідувачам екскурсію «Скульптура, що оживає вночі». У 2012 році в рамках святкування Ночі музеїв у художньому музеї ожили герої картин і повідали глядачам свої легенди. Екскурсія, побудована у хронологічній послідовності з XVII по XX століття. Особливим для музейників та гостей став 2013 рік. У цю «музей ніч» у художньо-музичній вітальні був проведений захід під назвою «Європа і Японія», у рамках якого голова Миколаївського товариства японської культури Галина Зинов’єва розповіла про феномен японської культури. Таємниці музейної колекції розкривалися перед відвідувачами у Ніч 2014 року. Герої картин, розповідали історії та легенди з минулого. До камерного виконання організатори акції звернулися у 2015 році. «Улюблені музи», саме таку назву обрали музейники для Ночі музеїв. Героїнями цієї Ночі стали жінки, які так, чи інакше вплинули на долю відомих чоловіків. Юдіфь, Анна Ахматова та Елізавета Званцева – головні дійові особи заходу. 18 травня 2016 року до Міжнародного дня музеїв» та 25-річчя Незалежності України у Миколаївському обласному художньому музеї ім. В.В. Верещагіна відбулася тематична театралізована екскурсія залами музею «Українська ніч у музеї». Українські народні танці та пісні, гуморески та вірші, вікторина та цікава екскурсія залами художнього музею. Екскурсія «Українська ніч у музеї» була проведена за участі провідних творчих колективів міста, артистів, студентів Миколаївського коледжу культури і мистецтв, Миколаївського вищого державного музичного училища. У травні 2017 року «ніч музеєв по-миколаєвські» почалася о 10-й годині ранку з тематичної програми «Незвичайні музеї світу». Протягом дня на відвідувачів чекав цілий комплекс заходів, серед яких класичні тематичні екскурсії залами музею, концерт класичної музики у виконанні студентів Відокремленого підрозділу Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв під керівництвом викладача музичного мистецтва Іванової В.Л., а також майстер-класів з створення текстильної ляльки та квітів. Свято продовжилося зворушливо-ліричною програмою «Три кохання Івана Айвазовського», присвяченої 200-річчю від дня народження всесвітньо відомого художника-марініста.

Ретельний аналіз роботи музею в організації та проведенні масового театралізованого свята дозволяє зробити наступний висновок про те, що Миколаївський обласний художній музей ім. В.В. Верещагіна сьогодні, популяризуючи образотворче мистецтво шляхом активної культурно-дозвіллєвої діяльності, є одним з центрів культурного розвитку та дозвілля.

Дане дослідження не вичерпує всіх аспектів зазначеної проблеми та питання організації масових театралізованих свят у музейних закладах культури залишається актуальним.

 
 
 
Сайт создан в студии Мотив