Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Цікаве дослідження (встановлення авторства та дати створення картини).
Написав Пяшкур А.В.   
Четвер, 09 листопада 2017 11:46

 

26 жовтня 2017 року у Миколаївському обласному художньому музеї відбулося святкування 175 річниці від дня народження видатного художника-баталіста та мандрівника В.В. Верещагіна, під час якого відбулася презентація картини О.В. Зав’ялова «Адмірал Макаров та В.В. Верещагін на броненосці «Петропавловськ», ця картина  люб’язно надана  музею для експонування з Національного Університету ім. адмірала Макарова.

О.В. Зав’ялов народився в 1926 році, був радянським художником, автором  багатьох жанрових картин на  теми радянської історії. З 1951 року активно брав участь  у виставках, а також  викладав живопис і малюнок  у Московській художній школі. Що цікаво, любов до мистецтва Олександру Васильовичу передалася від батька Василя Васильовича Зав’ялова, який був Заслуженим художником Радянського Союзу, графіком, одним з  перших творців поштових марок. Олександр Васильович разом зі своїм батьком створив ряд  популярних малюнків для поштових  марок, серед яких була  картина "Адмірал Макаров і В.В. Верещагін на броненосці  "Петропавловськ", з якої згодом була створена марка та листівка.

Пороте, повернемося до твору, з якого розпочалося наше цікаве дослідження копії з картини О.В. Зав’ялова «Адмірал Макаров та В.В. Верещагін на броненосці «Петропавловськ». Ще коли картина тільки надійшла до стін нашого закладу директор Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна С.М. Росляков звернув увагу на професійне виконання копії: стиль та манеру написання, які йому здалися дуже знайомими. Таким чином зробив припущення, що ця копія належить пензлю відомих митців М.О. Ряснянському або В.І. Зізді. Завдання було просте та зрозуміле, необхідно знайти людину, яка пам'ятає або знає, хто міг написати картину присвячену Макарову і Верещагіну. Такою людиною виявився Олександр Данилович Покосенко. Олександр Данилович згадав, що саме Михайло Олексійович Ряснянський  був автором копії картини Зав’ялова "Адмірал Макаров і В.В. Верещагін на броненосці "Петропавловськ", написану у 1972 році. Цікаво, що вже через рік після створеної цієї копії М.О. Ряснянський знову звертається до вшанування пам’яті В.В. Верещагіна та Макарова створивши у 1973 р. картину «Адмірал С.О. Макаров та В.В. Верещагін на палубі броненосця «Петропавловськ». Творчість художника-баталіста В.В. Верещагіна була близька та знайома М.О. Ряснянському, який на власному досвіді пережив бойові дії.

Михайло Олексійович  Ряснянський - український живописець  і графік. народний і  Заслужений художник України. Народився в 1926 році. Про сина  столяра Таганрозького авіаційного  заводу Олексія Ряснянського говорили, що він народився художником, адже його перший натюрморт олією  отримав першу премію на  виставці самодіяльної дитячої творчості  в Москві, коли було Михайлу Ряснянському було всього 10 років.

З початком Великої Вітчизняної війни батько Ряснянського був  евакуйований разом із заводом, Михайло Олексійович залишився  разом із матір'ю в окупованому  німцями Таганрозі. Після звільнення  міста військами Ряснянский додав  своїм 17 рокам ще рік  і явився у військкомат, після чого був покликаний в ряди армії. Під час бойових дій Михайло Олексійович  отримав важке поранення і  був звільнений в запас. Він був нагороджений орденом  Вітчизняної війни ІІ ступеню  і медалями : "За відвагу" та "За перемогу над Німеччиною". Згодом військова тематика стала однією з головних тем в творчості художника, до якої він повертався упродовж  усього свого життя.

Усіх картин, етюдів, нарисів Ряснянського про війну не  злічити, але усі незмінно точні в деталях, в часі, чуттєві, передають стан типажів.

Після війни Михайло Олексійович отримав художню освіту, він навчався у  таких відомих художників як  Яблонськая та Григор’єв.

У 31 рік Ряснянський став членом Союзу художників СРСР і паралельно викладав в Кишинівському художньому училищі.

У 1970 році на запрошення Миколаївської обласної організації Союзу художників (яка на той період лише створювалася) Ряснянський разом з дружиною художницею Серафімой Сенкевич і сином Ярославом переїхали до Миколаєва, де продовжувалася і творча і педагогічна діяльність художника. Вже всього через шість років в 1976 році Михайло Олексійович отримує звання Заслуженого художника України, а в 2001 року і звання народного художника.

Взагалі, Ряснянський М.О. брав участь в художніх виставках з 1956 року, його полотна експонувалися на численних міжнародних, республіканських,  всесоюзних виставках. Відбулося більше 30 персональних виставок художника.

Художник відрізнявся величезною працьовитістю, його творча спадщина складає не менше 3-х тисяч творів різних за жанрами, техніці виконання, розмірах.

Отже, під час дослідження встановлено, що автором копії картини О.В. Зав’ялова «Адмірал Макаров та В.В. Верещагін на броненосці «Петропавловськ» був М.О. Ряснянський, Заслужений та народний художник України, який написав її в 1972 році.

 

Молодший науковий співробітник Пяшкур А.В. 

 

 
 
 
Сайт создан в студии Мотив