Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
ЗАХІДНО-ЄВРОПЕЙСЬКЕ МИСТЕЦТВО

 

Окремою експозицією представлено мистецтво західноєвропейських художників XVII - початку XX століть.

 

Художники Західної Європи внесли в свої твори багато життєвої правдивості і виразності, оволоділи законами повітряної перспективи, розширили і поглибили прийоми побудови композиції, привнесли багато нового в образотворче мистецтво, як з боку розвитку живописної техніки, так і подальшій розробці різних жанрів в мистецтві.


Невідомий художник.

Школа Симона Вує. Цариця і раб

І.Б. Лампі Портрет Францішека Сапеги

Невідомий художник. Голландія. Натюрморт

Огляд починається з творів декількох провідних художніх шкіл Італії: Флорентійської, генуезької і венеціанської.

Значну роль в італійському мистецтві зіграла флоренція. Старовинна копія з картини Флорентійського художника Крістофана Аллорі "Юдіфь" зберігає характерні риси живопису майстра. Полотно пронизане героїчною ідеєю перемоги справедливості над силами зла.

У роботі генуезького живописця школи Луки Камбіазо "Венера і адоніс" відчувається вплив ман’єризму (течії яка виникла в Італії в XVI столітті і характеризується в першу чергу нарочитим відчуттям напруженості, що виражається в ефектності і виразності силуетів фігур). Художник підкреслює вираз відчуттів в рухах і жестикуляції персонажів.

З венеціанською школою знайомить картина "Оплакування Христа" Леанардо Бассано (1557 - 1622). Широко поширений тоді релігійний сюжет потрактований без зовнішніх ефектів, а стриманий колорит відповідає драматичному значенню твору.

У експозиції представлені роботи італійських майстрів першої половини XIX століття. У першій чверті сторіччя мало розвиток як салонне, так і реалістичне мистецтво. Салонне мистецтво представлене картиною "Діти на фоні флоренції" Джузеппе Беццуолі (1784-1855). Полотно відрізняється театральністю композиції, яскравим колоритом. У "Портреті хлопчика" невідомого художника відчувається прагнення правдиво передати внутрішній світ хлопчика.

Одним з найцікавіших явищ італійського живопису є міський пейзаж, так звана «ведута». В основному це був архітектурний пейзаж, який з абсолютною точністю відтворював "портрет" місцевості. Виходячи з цього, будує композицію невідомий художник в роботі "Венеція. Вигляд на канал з церквою".

Наступний розділ експозиції знайомить з творами голландських і фламандців майстрів XVII-XVIII століть, а також з іспанським мистецтвом. Характерний для свого часу "Портрет чоловіка в кірасі" голландського живописця Яна Антоніса ван Равенстейна (приблизно 1570-1657) відрізняється жвавістю трактування образу, простотою композиції. Свідоцтвом великої реалістичної майстерності невідомого художника фламандця є "Чоловічий портрет". Створений майстром образ наділений гострою індивідуальною характеристикою.

Великий інтерес до вивчення матеріального миру, прагнення до природно - науковим знанням привели до надзвичайно широкого розповсюдження такого жанру як натюрморт. Віртуозно володіючи живописними прийомами, художники упевнено передавали красу речей, які оточують людину. "Натюрморт" і "Натюрморт з свічкою" голландських живописців відрізняються блискучою передачею матеріальності предметів, в той же час як "Натюрморту" невідомого майстра фламандця властиві динамічність і експресія.

Відчуття національної гордості і патріотизму знайшли вираз в голландському пейзажному живописі. У 1964 році житель міста Миколаєва подарував музею "Пейзаж з коровами" невідомого автора. Пізніше, під час роботи над каталогом, була проведена атрибуція, яка допомогла встановити авторство і рік створення картини. Пейзаж був виконаний в 1674 році художником Гоомом. Робота наповнена великою любов'ю і поетичністю до зображення природи; майстерно передана повітряна перспектива і освітлення.

До іспанської школи належить "Побутова сцена", ймовірно створена видатним живописцем другої половини XVII століття Бартоломе Естебане Мурільо (1618-1682). У цій картині знайшли віддзеркалення демократичні і гуманістичні ідеали, інтерес до життя простих людей.

У розділі французького мистецтва представлені твори, виконані в різних стилях. У другій половині XVII століття в рамках придворного стилю, який ідеалізував і вихваляв модель, швидко розвивався портретний жанр. Навіть в старовинній копії з "Портрета курфюрста Саксонського Серпня III", створеного по оригіналу Ріго Іасентом відчувається імпозантність і зовнішня пишність портретуємого.

Провідним художником барочного напряму був Симон Вуе, який мав багато послідовників і прихильників свого стилю. Твір одного з приймачів представлений в експозиції: картина "Цариця і раб" характеризується ефектністю композиційної побудови і витонченістю колориту.

Надзвичайно широке розповсюдження одержує у Франції пейзаж. У експозиції знаходиться робота знаменитого пейзажиста того часу Жозефа Верне (1714-1789). Його твір "Буря на морі" відмічений рисами романтизму.

Окремими творами в музеї представлене мистецтво Чехії, Австрії і Німеччини. У "Портреті Францишека Сапеги" (1797-1860) Іоганна Баптиста Лампі Старшого (1751-1830) з'єднуються стримане багатство тону і віртуозне володіння світлотінню, парадність і спроба передати індивідуальність. У "Пейзажі з дорогою" Вільгельма Кордеса (1824-1869) - представника Веймарськой школи середини XIX століття - розкрита поетична натхненність миру. Полотно написане у вишуканій кольоровій гаммі з переважанням зеленувато-оливкових тонів.

У експозиції також знаходяться зразки декоративно-ужиткового мистецтва Європи XVIII-XIX століть. Серед них привертають увагу твору найбільшої фарфорової мануфактури. Виконані вони в тих же стильових напрямах, що і образотворче мистецтво цього періоду.