Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Всевидюще око
Написав Administrator   
Понеділок, 19 серпня 2019 00:00

Ікона «Всевидюще око». ХІХ ст.

Складна символіко-алегорична композиція пов'язана з біблійною цитатою: «Ось око Господнє над тими, що бояться Його і сподіваються на милість Його…» (Псалтир, псалом Давида 32:18). Ікона, що надійшла до музею у 1985 р. з Всесоюзного художньо-виробничого об'єднання, демонструє устрій християнського всесвіту: Бог-Батько дає початок всьому, Бог-Син є джерелом істини, а Матір Божа - милосердна опікунка людського роду. Розписи з таким сюжетом зустрічаються в старообрядницьких і православних храмах з XVIII-XIX ст. (з найвідоміших – церква св. Дімітрія в м. Бітола, Македонія). Пізніше їх стали виготовляти і у вигляді домашніх реліквій.
Малюнок подібних святинь надзвичайно багатогранний. У центрі знаходиться Спас Еммануїл – юний Син Божий, який благословляє людей. Він ніби освічує весь світ, безмовно обіцяючи перебувати на варті християн до кінця часів. Рятівник, що вершить долі людей і народів, споглядає вчинки кожної людини і справедливо їх судить.
Від круга, в якому зображений Ісус Христос, по діагоналях розходяться 4 промені трикутного перетину. Вони закінчуються мініатюрними алегоричними образами ангела, лева, тільця і орла, що символізують апостолів Матвія, Марка, Іоанна і Луку. 
У наступному крузі зображено дві пари очей, ніс і вуста, що позначають постійну присутність Творця в житті християн, Його турботу і любов до кожного грішника. Якраз через них ікона «Всевидюче Око» і одержала назву.
Далі розташоване темно кільце, усіяне зірками. Воно втілює Господню благодать, яка зійшла на віруючих після великої жертви Ісуса Христа, надію на порятунок і вічне життя.
Зовнішній круг заповнений шестикрилими серафимами і зображає обитель святих і праведників, що вічно оспівують Творця. 
Саваофа зображеного в усіченому внизу ореолі. Господь простягнув руки, осяявши своїм заступництвом всіх, хто милується реліквією. Деколи на подібних іконах Його лик прикрашають хмарами і веселками, а на грудях Творця малюють білосніжного голуба - емблему Святого Духу, що з'явився до Богородиці. Через стан збереження та реставраційні втручання не можна з точністю сказати, чи були хмари, веселки і голуб на іконі раніше.
Християни вірять, що така ікона захищає від духовних і фізичних спокус, дозволяє очистити думки, знайти внутрішню рівновагу, спокій; просять благословення перед початком важливої справи, щоб уникнути помилок, неладів і конфліктів. А ще вона допомагає зміцнитися у вірі, відкинути сумніви, завершити ворожнечу між друзями, родичами і колегами, знайти свій шлях в житті.
Цікаво, що знак Усевидющого ока зустрічається не тільки на християнських святинях. Зокрема, око, вписане в рівносторонній трикутник (промениста дельта), служить гербом масонів. Він трактується як прихована істина, мудрість і совість, першопричина всього сущого і перемога над злом, а також втілює Великого Архітектора Всесвіту – верховну суть, що створила світ. Подібна емблема існувала і в староєгипетських культах – там вона втілювала життєву енергію, родючість і царську владу.

#музейна_скарбниця

 

 
 
 
Сайт создан в студии Мотив