Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.

 

Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Пейзаж
Написав Administrator   
Понеділок, 05 серпня 2019 00:00

 

«Пейзаж»

Марк Лукич Кропивницький

(1840-1910)

 З музею «Степова Україна» (нині етнографічний відділ Одеського історико-краєзнавчого музею) надійшла пейзажна робота видатного українського режисера і драматурга, геніального актора Марка Лукича Кропивницького (1840-1910 рр.). Робота «Пейзаж» виконана акварельними фарбами на папері. Цінність цього твору визначена авторством.

Український театральний діяч, один з видатних знавців і популяризаторів козачого побуту Кропивницький Марко Лукич народився 22 травня 1840 р. в селі Бежбайраки на території сучасної Кропивницької області, помер 21 квітня 1910 р. на Херсонщині.

До української історії Кропивницький увійшов як один із засновників українського театру. За своє життя він написав близько 40 п’єс, з них багато стали широко відомими. Свого часу з-під пера Кропивницького вийшли драматургічні твори «Дай серцю волю, заведе в неволю», «Доки сонце зійде, роса очі виїсть», а також «Глитай, або ж Павук» і «По ревізії». Як режисер Кропивницький створив реалістичну школу сценічного мистецтва, засновану на «щепкінських» вимогах до театру. Під керівництвом Кропивницького свого часу почали творчий шлях такі корифеї українського сценічного мистецтва, як Микола Садовський, Марія Заньковецька, Панас Саксаганський. У золотий фонд українського театру увійшли і образи, створені Кропивницьким на сцені. У безсмертній «Наталці Полтавці» Котляревського він зіграв Виборного, в «Тарасі Бульбі» - роль Тараса Бульби, в своїй п’єсі «Глитай або ж Павук» актор виконав роль Бичка. Сучасникам Кропивницький запам'ятався також у багатьох інших ролях. Крім того, Кропивницький відомий як автор пісень. Талант його виявився під час створення ліричних пісень «За сонцем хмаронька пливе», «Де ти бродиш, моя доле» та «Соловейко». Багато з його вокальних творів популярні і зараз, через багато років після смерті їхнього творця. Однак чи не найбільшою гордістю драматурга був заснований ним у Затишку перший на теренах тодішньої країни дитячий театр, «акторами» в якому були його власні і селянські діти. Ця подія була й залишається безпрецедентною, оскільки нічого подібного в історії української і європейської культури більше не спостерігалось. Мав він і художній талант. Драматург сам малював декорації, разом з молодшими дітьми готував костюми.

В нащому місті на честь видатної постаті названа Центральна бібліотека ім.М.Л. Кропивницького м.Миколаїв

 

#музейна_скарбниця

 
 
 
Сайт создан в студии Мотив