Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Розквітла марелька.
Написав Administrator   
Понеділок, 15 липня 2019 00:00

 

Розквітла марелька. 1959 р.
Тетяна Нилівна Яблонська (1917- 2005 рр.)

Не буде перебільшенням сказати, що серед скарбів музейної колекції жіночі постаті частіше зустрічаються в якості моделей, ніж іменитих авторів, тому роботи художниць попередніх епох заслуговують на особливу увагу. Народна художниця України (1960 р.), Почесна громадянка міста Києва (1997 р.) Тетяна Нилівна Яблонська була в правлінні Спілки художників України та Спілки художників СРСР, Академії мистецтв України, неодноразово ставала лауреаткою премій і нагород. Однак за численними регаліями криється непересічна біографія.

З Україною долю ймовірно найвідомішої вітчизняної художниці, що народилася в 1917 р. в Смоленську, пов’язали спроби невдалої еміграції. Батько, що ще у 1905 році виступив проти царизму, швидко позбувся ейфорії від встановлення радянської влади. У 1928 р. родина Яблонських (батько, мати та троє дітей) вирушили до Одеси – з надією через це портове місто виїхати за кордон. Проте, всі намагання офіційно емігрувати закінчились невдачею, й у 1930 р. Яблонські переїхали до Кам'янця-Подільського. Тоді прикордонне Поділля мало славу краю контрабандистів, серед яких були такі, що могли нелегально переправити за кордон. Але і ця спроба успіху не мала.

Під впливом батька Тетяна змалку малювала, писала з натури, робила начерки з пам'яті та уяви, орнаментальні та фігуральні композиції, оволодівала технікою акварельного й олійного живопису.

Професійну освіту здобула в Київському художньому інституті, де восени 1940 року відкрилася експозиція її робіт – перша в історії інституту персональна студентська виставка. Починаючи зі студентських років, мала більш ніж 30 персональних виставок у Москві, Лондоні, Будапешті, Києві, інших містах України.

Творчості художниці властивий великий жанровий діапазон – портрети, натюрморти, пейзажі, тематичні картини. Їх центральною темою було буденне життя – побутові сцени, портрети членів родини та автопортрети в домашній обстановці. На все, що її оточувало, у художниці був особливий власний погляд. До музейної колекції увійшло 10 творів авторки, з них 2 – графічні. Серед ряду робіт, переданих музею у 1962 р. Дирекцією художніх виставок України, був пейзаж «Розквітла марелька». Яблонська увіковічнила момент цвітіння одного з видів абрикосу на селі. Подібні роботи пасторального характеру були характерними для творчості художниці.

Критики не випадково добирали до її робіт літературні паралелі: картина-роман, поема, народна епопея. За роки плідної діяльності своїми творами Т. Яблонській удалося багато сказати світові про Україну, про красу її природи, про характер українців, їхній оптимізм, любов до життя, до краси, здатність до співчуття. Цей творчий посил почули в усьому світі: у 1997 р. ЮНЕСКО назвало Тетяну Яблонську художником року.

У незалежній Україні Т. Яблонську визнали класиком і в 1998 р. нагородили Шевченківською премією.

Після інсульту у 1999 р. та паралічу правої руки художниця продовжувала працювати у техніці пастель лівою.

У 2000 р. Міжнародний біографічний центр у Кембриджі удостоїв Тетяну Нилівну звання «Жінка року». Цей престижний титул присвоюється яскравим, непересічним особистостям, творчі досягнення яких визнано в міжнародному масштабі, а лідерство в галузі, в котрій вони працюють, є безсумнівним.

Указом Президента від 3 березня 2001 р. за самовіддане служіння Україні на ниві образотворчого мистецтва, визначні творчі здобутки і заслуги художниці Тетяні Нилівні Яблонській присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

21 лютого 2017 року Національним банком України введено в обіг ювілейну монету номіналом 2 гривні, присвячену Т.Н. Яблонській.

#музейна_скарбниця

 
 
 
Сайт создан в студии Мотив