Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Портрет Олени Петрівни Самокиш-Судковської
Написав Яна Давиденко   
Понеділок, 01 липня 2019 09:18

 

 

Cудковська-Лагранж Маргарита Руфінівна (1884-1973 рр.)      

«Портрет Олени Петрівни Самокиш-Судковської»

 

У музейних збірках нелегко відшукати роботи художниць попередніх століть. Тому перлиною колекції художнього музею ім. В.В. Верещагіна можна вважати роботу Маргарити Руфимівни Судковської-Лагранж.

Маргарита Судковська-Лагранж - донька двох художників-академіків:батька, академіка морських видів, який дав Маргариті життя, проте покинув світ через рік після народження дочки, українського художника-мариніста Руфина (Руфіна) Гавриловича Судковського, родом з Очакова на Миколаївщині, та вітчима, який влився в сім'ю невдовзі після смерті Руфина Судковського, учителя, вихователя, наставника, опікуна, відомого українського художника Миколи Семеновича Самокиша, родом з Ніжина на Чернігівщині. Роботи обох митців представлені в основній експозиції музею, однак жіночі історії авторки і моделі заслуговують на таку саму увагу, як і розповіть про іменитих чоловіків.

Портерт, що надійшов до музею у 1992 році, увіковічнює дружину обох художників та матір Маргарити, на той час наближену до царського двору дуже талановиту російську художницю, ілюстраторку Олену Петрівну Самокиш-Судковську (до заміжжя Бенард). Учасниця добродійного об'єднання світських пані - першого Дамського художнього гуртка, де для жінок проводились сеанси малювання, виставки, концерти, художньо-музичні вечори, відома завдяки художньому оформленню журналу «Нива», для якого оформлювала різдвяні і пасхальні номери, робила малюнки кольорових календарів. Художниця також ілюструвала зібрання творів відомих російських і іноземних авторів, публікувала свої малюнки в ілюстрованих виданнях, малювала плакати, афіші, театральні програмки, виготовляла видавничу і промислову рекламу. Її малюнки використовувалися при випуску різних серій листівок і поштових карток.

Раннє вдівство обох художниць та вихор революції 1917 року змусили їх перебратися і поневірятися в Криму. Щоб прогодувати родину, Маргариті Руфинівні довелося шити чоботи, виготовляти меблі, працювати в конторі «Кримський шофер» і стати першою жінкою в Криму, що перевозила пасажирів. Однак в скрутні часи головним доходом Маргарити Лагранж залишалось малювання: портрети, пейзажі для відпочиваючих, які вона писала спочатку на паркетних дощечках, а потім на лінолеумі. Також художниця робила мініатюри на гальці. Свої твори писала швидко і легко та продавала за низьку ціну. Захоплення мініатюрою пройшло через усе життя Маргарити - вона написала їх більше 6 тисяч.

 

#музейна_скарбниця

 
 
 
Сайт создан в студии Мотив