Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Танцююча група
Написав Яна Давиденко   
Понеділок, 20 травня 2019 00:00

 

 

Танцююча група. Німеччина. Мейсен


Історія першої європейської фарфорової мануфактури повна інтриг і чудес. Вона з’явилася завдяки науковому генію молодого хіміка Іоганна Фрідріха Бетгера і шахрайству парфюмерів. Але це вже новітня історія, а початок мануфактура бере з 1701 року, коли талановитого алхіміка Іоганна Бетгера, що втік від короля Пруссії Фрідріха Вільгельма I, прийняв під заступництво Август Сильний, принц Саксонії і король Польщі.
До моменту своєї втечі Бетгер був вже досить відомий, як «майстерний алхімік», оскільки до своїх 19 років володів прийомами гальванізації і міг покривати золотом метали, що сприймалося сучасниками як алхімічне чудо. В цей же час в Саксонії працював ще один учений - Еренфрід Вальтер фон Чірнхауз, власник і засновник найбільших саксонських скловиробних підприємств. І ось, ці два учених об'єднали свої зусилля в хімічних експериментах. 
Рецепт «білого золота» був відомий тільки китайським майстрам, які з XIII століття імпортували свою кераміку в правлячі будинки Європи і не збиралися розлучатися з своїм секретом. До 1705 року ученим вдалося одержати rothes porcelain - червоний фарфор - непрозору, тверду кераміку, що виробляє дзвін при постукуванні і здатну витримувати високі температури. Цей вид фарфору виготовлявся з червоної глини «болюс» з високим вмістом оксидів заліза. Посуд з неї, після випалення і полірування, ставав схожим на ємності, вирізані з коштовного каменя. Цей червоний фарфор зараз називають «бетгеровським». 
Фон Чірнхауз постійно проводив геологічні дослідження у пошуках потрібної керамічної сировини. Але, як це часто буває, поштовхом для створення білого твердого фарфору послужила випадковість, коли Бетгер наткнувся на пудру для перук, в якій дорогі білила (до слова, вельми шкідливі) були замінені парфюмерами порошком білого кольору, виробленим з місцевих ґрунтів. Бетгер одержав той самий перший фарфор, додавши в свій рецепт цю «пудру» - це виявилася каолінова глина - основний компонент в рецептурі будь-якого фарфору.
До 1708 року був створений перший білий фарфор, а до 1709 року вже було налагоджено його промислове виробництво і 23 січня 1710 року відбулося проголошення саксонською судовою канцелярією «найвищого указу», виданого на латині, французькій, німецькій і голландській мовах, в якому було оголошено винахід фарфору і створення фарфорової мануфактури. 6 червня 1710 року в замку Альбрехтсбург в Мейсені був створений Мейсенській фарфоровий завод. 
Бетгер керував підприємством до самої своєї смерті і окрім винаходу фарфорової маси, створив ще і глазур, що має аналогічний склад і повністю вплавляється в глиняний черепок.
У 1988 році у Н.І. Мурзіна була куплена танцююча група, виготовлена в Мейсені. На піддоні характерне для заводу клеймо у вигляді двох схрещених синіх мечів та цифри 2428, що позначають номер рецептури фарфорової маси.

 

#музейна_скарбниця

 
 
 
Сайт создан в студии Мотив