Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Табакерка
Написав Людмила Кардаш   
Понеділок, 13 травня 2019 00:00

 

 

Табакерка з мініатюрою.

Початок ХІХ ст.

У XVI ст. з Америки стали активно привозити тютюн. Дим від його куріння був багатьом не до вподоби, тому тютюну знайшли інше застосування - його сталі нюхати. Досить швидко це стало популярним у всій Франції, а потім і в Європі. Тютюн зберігали в невеликих коробочках, які вміщувалися у кишеню - табакерках. Табакерка (від фр.tabatiиre) - невелика коробочка, що закривається кришкою. Виготовлялась з одним або з декількома відділеннями для зберігання різних сортів тютюну.

Поступово табакерки перетворилися на витвори мистецтва, символ статусу. Їх робили із золота, срібла, алюмінію (що цінувався тоді дуже високо), черепахового панцира. Інкрустували дорогоцінним камінням, прикрашали портретними мініатюрами. Майстри вбудовували в них музичні механізми, завдяки яким, при відкиданні кришки, звучала мелодія. Не мати табакерки вважалося дурним тоном.

Але мода змінюється. В кінці XVIII-початку XIX ст. змінився фасон дамських і чоловічих туалетів. Зникли кишені. Це обставина негативно позначилася на використанні табакерок. Вже через пару-трійку десятиліть табакерки стали досить рідкісним явищем.

Сегодні табакерку можна зустріти у музеях або часних колекціях. В колекції Художнього музею ім. В.В. Верещагіна зберігається табакерка з мініатюрою початку ХІХ ст. Металева коробочка овальної форми. На кришці у колі під склом мініатюрне оплічне зображення дівчини. Зображення виконане акварельними фарбами на кістці. На дівчині капелюх з трояндами пов'язаний блакитною стрічкою. На правому плечі три троянди. Корпус та кришка табакерки орнаментовані рослинним візерунком. Придбана у 1982 році у Гриненка Є.А.

 

 #музейна_скарбниця

 

 
 
 
Сайт создан в студии Мотив