Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Герідони
Написав Administrator   
Понеділок, 06 травня 2019 00:00

 

 

 

Герідони

Герідон – це назва одразу двох різних предметів декоративно-ужиткового характеру.

Герідон – це одноногі столики, які відомі ще з часів античності. Їх виготовляли з мармуру, створюючи масивний підмурок і широку стільницю. Вони увійшли в моду в часи Людовіка ХІV – говорять, що тільки в одному Версалі, після смерті Короля-Сонця нараховувалось декілька сотен таких предметів! Своє ім’я «герідон» (франц. Gueridon від guerrier – «войовничий») вони отримали від фігурок маврів, які нібито тримають на своїх плечах стільницю. Відвага, сміливість маврів оспівувалась в провансальських піснях – «герідонах».

Серед посуду теж є предмет, названий «герідоном». Це виріб, що складається з вертикального стриженя з кількома тарілками різного діаметру з отвором в центрі, розташованими одна над другою за принципом піраміди.

У середньовічній Русі, задовго до появи скла в побуті, подібні вази робили з металу і вони займали почесне місце на банкетних столах. В вазах подавали зацукровані та мариновані фрукти і різні солодощі.

Наприкінці ХІХ – початку ХХ століття багатоярусна ваза була звична для побуту заможних громадян. Ефектні герідони входили до складу великих парадних сервізів, виготовлених на Імператорському фарфоровому заводі в Петербурзі.

Переважно композиція герідону складалась з трьох блюд. На великому блюді накладали цукати, на другому – маленькі тістечка-птіфури (штучні кондитерські вироби різноманітної форми), а на верхньому, самому маленькому блюдечку, – дивовижні смаколити, що зявилися у ХVІІІ ст., – конфекти.

В наш час герідони увійшли до складу святкових сервізів, але кожна господиня сама вирішує, що розміщувати на такому посуді.

Вишукані фарфорові трьохярусні вироби у виді конусу потрапили до фонду художнього музею в 1952 році з Одеського музею західного та східного мистецтва. Вази-герідони з фонду художнього музею ім. В.В.Верещагіна є виробами фарфорової фабрики в м. Мейсен, Німеччина.

 

#музейна_скарбниця

 
 
 
Сайт создан в студии Мотив