Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

 

Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Годинники. (Гжель)
Музейна скарбниця
Написав Людмила Кардаш   
Понеділок, 18 лютого 2019 16:04

 

 

 

ГОДИННИКИ. (ГЖЕЛЬ).

Буслаєв Ю.

 

 

 

 

 

 

 

Протягом декількох століть годинник залишався унікальним технічним виробом. Перший переносний механічний годинник виготовляли з латуні, у формі круглої або квадратної коробки з горизонтальним латунним циферблатом. З роками годинник перетворився у складну конструкцію з багатьма рухомими елементами та декоративними прикрасами. Годинник став не тільки практичним виробом, але і предметом захоплення – виріб техніки та мистецтва одночасно.
У музейній колекції зберігаються саме такі два годинника, що відносяться до предметів мистецтва. Два годинника, короби яких виконані з порцеляни декоровані жанровими сценами. Майстер - Ю.Буслаєв.

З появою порцеляни з неї виготовляли не лише посуд, а й предмети декору. Одним з видів декору порцеляни є розпис в характерній блакитно-синій гамі – гжель.

Гжель – вид народного промислу та розпису, а також один з центрів виробництва кераміки. До середини XVIII століття Гжель робила звичайний для того часу гончарний посуд, виготовляла цеглу, кахлі. Окрім посуду, робили іграшки та декоративні статуетки на теми з народного побуту. Вироби розписувалися кольоровими фарбами в своєрідному народному стилі. Мотивами цього розпису є декоративні квіти, листя, трави. Кожна річ унікальна: весь процес виробництва проходить тільки вручну. На кожному виробі ставиться підпис майстра.

З другої половини 20-х років XIX століття багато виробів розписували тільки синьою фарбою. Існує думка, що на закріплення в розписі знаменитої синьої гами справили вплив голландські кахлі і китайська порцеляна.

Порцелянові годинники з музейної колекції розписані підглазурним розписом, зберігаються у фондосховищі Миколаївського художнього музею ім. В.В. Верещагіна. Обидва експонати виконані у кращих традиціях майстрів гжелі. Вся поверхня розписана рослинним орнаментом небесно синього кольору. Циферблати оточені кобальтовими трояндами, а внутрішнє коло циферблату прикрашене сітчастим орнаментом. У нижній частині годинників жанрові сцени з народного життя. Годинники висотою 34 та 29 см авторства Ю. Буслаєва були придбані у 1991 році.

Крім предметів побуту, гжельські майстри створюють справді унікальні витвори мистецтва, які стають прикрасою інтер'єру та неперевершеним предметом мистецтва. Багато робіт гжельських майстрів прикрашають музейні колекції по всьому світу.

 

 
 
 
Сайт створено у студії Мотив