Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
ТОКАРЕВ В.В. (1917-2001) "НАРОДНИЙ ХУДОЖНИК УРСР М.М. БОЖІЙ"
100 шедеврів
There are no translations available.

 

 Видатний пейзажист, портретист, історичний живописець В.В. Токарев народився у 1917 році у місті Богородицьку Тульської губернії. Живописом він почав займатися в ізостудії при фабриці «Більшовик» у А.Н. Нікольського. Продовжив свою освіту у Рязанському художньому педагогічному училищі (1934 – 1938), а потім у Ленінградському інституті живопису, скульптури і архітектури ім. І.Ю. Рєпіна (1938 – 1948 з перервами). Роки навчання в інституті були перервані Великою Вітчизняною війною, в якій В.В. Токарев брав безпосередню участь. У 1941-42 роках він воював рядовим солдатом на ленінградському фронті, а в 1943 році був демобілізований за пораненням. Після закінчення інституту Токарев переїхав до Одеси, де довго жив і плідно працював.
Майстерність Токарева-портретиста особливо яскраво виявилася у 1960-70-х роках. Він створив цілу галерею портретів своїх сучасників.
Портрет «Народний художник УРСР М.М. Божій» був створений В.В. Токаревим у 1961 році. А через двадцять років ця робота надійшла до збірки МОХМ ім. В.В. Верещагіна з Дирекції художніх виставок Міністерства культури УРСР. Тема зображення художника художником не нова в історії мистецтва, але завжди дуже цікава. Як відомо, портрет це завжди двоякий образ: образ портретованого і образ художника – творця портрету. Бо глядач, завжди дивлячись на портрет, знайомиться не тільки із зображеною людиною, але і з портретистом, що утілив свої уявлення про цю людину в художній формі. Митець завжди може підкреслити свою близькість з оригіналом або, навпаки, виявити критичне до нього ставлення – від цього залежить інтонація портретного образу. В даному випадку портрет правдивий і об’єктивний, у ньому міститься момент істинного знання про оригінал. Перший крок, здійснений художником Токаревим, на шляху до цієї істини – зовнішня схожість, а другий крок – передача внутрішньої суті. Рішенню цих непростих задач сприяли і висока живописна майстерність автора, і тривале особисте знайомство з моделлю. Токарев сприймав свого колегу як цільну творчу особистість, захоплюючись і його талантом живописця, і прекрасними людськими якостями. Створюючи портрет Михайла Михайловича Божія, він поставив перед собою задачу – дбайливо перенести в художню форму готовий образ, тотожний моделі.
Блискуче вирішивши складну колористичну задачу, В.В. Токарев написав портрет, де домінує образ. Художник створив глибоко реалістичний портрет видатного українського живописця М.М. Божія, розкривши всю глибину його характеру.