Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
ХУДОЖНИКИ-МАРИНІСТИ ХХ СТОЛІТТЯ
Колекція

Особливість цієї експозиції багатонаціональний характер. Вона знайомить глядача з розвитком морського краєвиду в творчості українських, російських митців, художників країн Балтії. Художники-мариністи XX ст. прагнуть не тільки зображати море, але й створювати жанрові композиції, які пов'язані з побутом трудівників моря.

В роботі українського художника Ігора Олексійовича Маляренка "Старі рибалки. Полудень” головне місце відведене не морю, а людям, які з ним пов'язані все життя. Картина витримана у коричнево- жовтих тонах. Постаті двох людей похилого віку зображено графічно, обличчя узагальнені, але детально виписані руки, що звикли до тяжкої праці. Більшість робіт Маляренка присвячені морю.

Постійно звертався до морських мотивів народний художник України Віктор Григорович Пузирков, ветеран Великої Вітчизняної війни (1941-1945). Художник поєднує в собі темперамент історичного художника-баталіста та ліричність мариніста. Творчість митця в музеї ім. Р.Г.Судковського представляє робота «Море». Художник вибрав стриманий колорит в зображенні відкритого морського простору та майстерно передав тонкі градації сонячного освітлення.

Віктор Іванович Матюшенко в своїй роботі «Баркаси прийшли. Біле море» показує, що море це не тільки романтика та краса безмежних вод, а й велика праця людей. Із загального краєвиду Матюшенко вибирає головне – розвантаження баркасів. Саме це він подає крупним планом. Картина написана в сіро-зелених тонах, що посилює сприйняття холодного осіннього дня.

Євген Павлович Богатий - капітан ІІ-го рангу - все своє життя пов’язав з морем, з Балтикою. Він достовірно передає суворий та напружений характер природи північного краю. Його робота "Сива Балтика" відзначається стриманістю колориту та композиційного вирішення.

Кримський краєвид "Осінній ранок" знайомить з творчістю Федора Захаровича Захарова, Заслуженого діяча мистецтв України. Захаров - ялтинський художник, один з кращих колористів серед майстрів України. Представлений краєвид, виконаний у вохристій гамі, яскравий приклад його творчості.

Тема юності, фізичної та духовної краси людини, її злиття з природою розкривається в творі Євгена Яковича Гордійця "Після дощу". Художник прагне показати оновлення природи після дощу.

За композиційним вирішенням: вітрильник у морі, гори на другому плані, веселка, а також за кольорами робота має оптимістичний характер.

Моряк-балтієць у минулому, випускник Академії художеств Іван Пилипович Титов в своїх картинах звичайно пов’язує зображення моря з Військово-морським флотом, з героїчною працею моряків, їх бойовими подвигами. Він один з майстрів, що вміє змалювати морські хвилі у постійному русі. Роботи «Ранок у Гурзувській бухті», «В Чеховській бухті» - це ритмічний рух хвиль, вологі блискучі скелі біля берега, похмуре небо та кораблі, які йдуть у кільватерному строю.

Природа Півночі знайшла відображення на невеликій картині Федора Лаврентійовича Сидорова "В порту Діксон". Цю тему доповнює також робота В'ячеслава Францовича Загонека "Біле море. Вітряно". Його твір виконано на невеликому полотні та написано широкими мазками, чим підкреслюється велич та простір північного краю. Завдяки сіро-синім тонам більш відчувається холодне повітря та море.

Триптих "Рибалки та мисливці Туруханського краю" представляє творчість російської художниці Тетяни Володимирівни Цигаль. Триптих був написаний під час перебування мисткині у Сибіру. Полотна розповідають глядачеві про життя та побут мешканців якутського села, про їх звичайні, щоденні справи. Триптих художниці це розповідь про сувору красу природи, про "чистоту" та природність людей, гармонійний зв'язок природи й людини.

Люсьєн Веніамінович Дульфан народився в 1942 році в Одесі. Закінчив Одеське художнє училище ім. М.Б. Грекова. Його творчість представлена краєвидом морського міста вночі "Ніч. Одеса". Полотна Дульфана - своєрідні, незвичайні, проникнуті фантазією художника, відображають його сприйняття навколишнього світу.

З творчістю славетної української художниці, народного художника СРСР Тетяни Нилівни Яблонської знайомить картина "Біля синього моря", яка була написана під час її перебування в Очаківському районі на Кінбурнській косі. Автор морського краєвиду "На Ризькому взмор'ї" латвійський художник Едуард Фридрихович Калниньш народився в 1904 році у Ризі в родині кравця, навчався та закінчив Академію мистецтв. На полотні зображено самотнього рибальського човна на березі. Сірі хмари нависають над поверхнею моря. Краєвид має трохи сумний та ліричний характер.

Знайомство з творчістю художників Балтії продовжує картина Арія Августовича Скріде "У рибальській гавані". Художник розповідає про трудове життя рибалок. Дуже вдало передає майстер вологість та рухливість повітря, виблискування води. Алія Августівна Вінт належить до більш молодого покоління прибалтійських художників. В експозицію увійшов її триптих "XXX Балтійська регата". "Рега" - італійське слово, що означає "ряд", лінія старту. Художниця використовує насичену кольорову гаму, створює урочистий краєвид. Триптих складається з трьох таких полотен: "Штиль", "У дожиданні вітру", "Вітер у вітрилах".

Неповторна краса моря та одвічна романтика людської душі завжди будуть спокушати художників до створення морських краєвидів. Очаківський музей мариністичного живопису ім. Р.Г. Судковського має невелику, проте професійно підібрану збірку вітчизняного живопису, він постійно поповнюється новими роботами. 

 
 
 
Сайт создан в студии Мотив