Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
ХУДОЖНЬО-МЕМОРІАЛЬНА ЗАЛА Р.Г. СУДКОВСЬКОГО
Колекція

Невеликі етюди "Над морем" та "Краєвид" належать до раннього періоду творчості Судковського. Вони написані в 1873 році після повернення в Петербургу до Очакова. Це типові очаківські краєвиди, в яких художник передає ліричну, поетичну красу рідного краю, показує своєрідність та неповторність південної природи. Нарождений біля моря, Р.Г. Судковський спостерігав найбагатші відтінки, які воно набувало у різний час доби, стан погоди та пори року, прагнув передати їх в своїх творах. Одного разу його вразила незвичайна краса природи під час заходу сонця, і цей барвистий, яскравий мотив був покладений в основу картини "Захід сонця на морі", яку він написав у 1874 році.

Яскраво-червоне сонце, ніби розірвавши на шматки похмурі, сірі хмари, освітлює море останніми променями.

Три невеликі полотна присвячено важкій праці рибалок: "Курінь", "Краєвид", "Морський вид". Художник вивчає побут рибалок, їх життя, наповнене турботами та негодами. Роботи "Краєвид", "Морський вид” написані в 1873 році. До більш зрілого періоду належить картина "Курінь", в якій художник виявив себе майстром українського краєвиду.

На полотні зображено фрагмент випаленого степу під південним спекотним сонцем, удалині - синя смуга моря, на березі сохнуть риболовні сіті, поруч перевернутий човен, у центрі - курінь, з якого, здається, вийде рибалка, що сховався від літньої спеки. Свідоцтвом зросту майстерності Р.Г. Судковського стала картина "Одеса" (1876). На полотні художник грамотно та достовірно передає теплий ранок, який потім зміниться спекотним днем. Зображене місто знаходиться на другому плані, воно вкрите легкою ранковою імлою, що стелиться на першому плані по водній гладі, та стає більш насиченою до обрію. Неперевершено передає художник відблиски ранкової зорі на вітрилах та на поверхні води.

Чудовим майстром місячного краєвиду показав себе Р.Г. Судковський в роботі "Сутінки.(Місячна ніч на Чорному морі)". Як протилежність світлу місяця, праворуч художник зобразив нічне вогнище. Незважаючи на його червоно-жовтий колір, на полотні воно здається слабким в порівнянні з місячною доріжкою та посилює її звучання. Картина демонструвалася на Антверпенській Всесвітній виставці та отримала позитивний відгук, довгий час знаходилася в колекції С. Терещенка. Потім вона була придбана Міністерством культури СРСР та передана музею ім. Р.Г. Судковського у 1982 р.

Зображення бурхливого моря представляє картина "Пароплав "Москва" в бурю", яка надійшла з Одеського художнього музею в 1982 році.

Р.Г. Судковський змальовує відкритий простір моря, вільний та нескорений, передає красу та велич морської стихії. Робота є своєрідною для творчості Р.Г. Судковського за композицією: немає пристані, крутих берегів. І це так не властиво Судковському! Художник зображує відкритий безмежний простір моря, подібно І.К. Айвазовскому. Нескладною за композицією та кольоровим вирішенням є картина "Прозора вода". Вдало знайдені деталі: піщаний берег, скеля, каміння - допомагають художнику відтінити воду, зробити її більш прозорою. Не тільки великі, але й маленькі камінці детально виписані майстром. Судковський досяг високої майстерності в зображенні чистої, прозорої морської води. На цю тему він написав багато робіт. Кращими з них є "Тиша на морі" (Державна Третьяковська галерея, Москва, Росія), "Штиль" (Львівська картинна галерея). Тема прозорої води також розкривається на полотні "Морська затока. Штиль". В цій же залі можна побачити етюд «Берег моря», що передає красу одеського узбережжя.

 

 
 
 
Сайт создан в студии Мотив