Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
ГРАФІКА
Колекції

 

Формування колекції графіки Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна відноситься до початку XX ст., - до часу створення музею.

У березні 1914 року Російський музей Імператора Олександра III (СПб) передає до Миколаєва 148 живописних і графічних творів В.В. Верещагіна. Ці твори надійшли до Імператорського музею з посмертної виставки художника, що відбулася в 1904 році в Петербурзі. У травні були отримані особисті речі, передані музею вдовою художника. Крім того, у вересні 1914 року засновник музею князь М.А. Гедройц подарував музею 11 малюнків В.В. Верещагіна. Ці твори й увійшли в основу колекції знаменитого художника, яка дбайливо зберігалася до початку Великої Вітчизняної війни 1942-1945 рр.

Велика Вітчизняна війна вписала драматичні сторінки в історію зібрання. Гордість музею – колекція робіт В.В. Верещагіна, за винятком декількох великих полотен, була відправлена на початку 1941 року в Київський музей російського мистецтва на персональну виставку великого баталіста.

З Києва роботи Верещагіна були евакуйовані і лише в 1959 р., потім в 1963 і 1965 рр., деякі твори повернулися до Миколаєва. Доля багатьох творів, що знаходилися у ті роки в музеї залишається до цього дня невідомою, оскільки в період тимчасової окупації міста Миколаєва німецько-фашистськими загарбниками музей був розграбований. Безслідно зникло багато цінностей, архівні матеріали.

Після визволення міста, в квітні 1944 року, музей був знов відкритий. Почалася копітка робота по відновленню колекції.

Серед творів, які вдалося відшукати і повернути до музею, всього 8 графічних робіт. Це: 6 академічних штудій В.О. Музранова, один малюнок Р.Г. Судковського «Портрет Попова» і акварельний портрет Р.Г. Судковського створений Г.А. Ладиженським у 1885 році.

Відсутність повних архівних даних створювала, і створює дотепер, великі труднощі та робить нерозв'язними деякі питання в науково-дослідній роботі.

Основним джерелом надходження графічних творів в післявоєнні роки були надходження від, існуючих тоді: Дирекції художніх виставок і панорам СРСР (ДХВіП СРСР), від Державної закупівельної комісії Міністерства культури СРСР, від Всесоюзного виробничо-художнього комбінату ім. Вучетича, а також від Дирекції художніх виставок УРСР.

Так, після VIII Республіканської художньої виставки 1946 року в зібрання музею надійшли три малюнки М.З. Фрадкіна і один – П.Я. Куценко.

З фондів Державної закупівельної комісії, по розпорядженню Головного Управління у справах образотворчого мистецтва в жовтні 1947 р. надійшло 26 творів оригінальної і друкарської графіки. Серед них – 6 ксилографій Коренєва В.В., які полягли в основу розділу «Графіка» в зібранні музею.

Дирекцією художніх виставок УРСР було передано в 1948 році – 49, в 1949 році – 40 творів друкарської графіки (офорти, літографії, ліногравюри).

У листопаді 1964 року в музей повернулися 5 штудійних малюнків В.В. Верещагіна. У цьому ж році з Державного Ермітажу надійшла серія гравюр видатних майстрів XIX століття: Уткіна, Радінга, Погонкіна, Клаубера, Кошкіна та прекрасна акварельна робота Крамського І.М. «Портрет хлопчика в матроському костюмі». 1870 р. (87х66, овал).

Впродовж 1965-1985 рр. зі Всесоюзного художньо-виробничого комбінату ім. В.С. Вучетича і ДХВіП СРСР в музейну колекцію у великій кількості надходять роботи відомих майстрів, представників всіх союзних республік колишнього СРСР. Це – роботи Амбарцумяна С.А., Ануане Б.Я., Богомазова О.К., Валантінайте Б.К., Верейського Г.С., Віхтінського В.І., Долгорукова М.А., Козаряна, Константинова Ф.Д., Макунайте А.І., Манасеряна Л.А., Рождественського В.В., Скрутіте А.П., Селіванова І.М., Фаворського В.А., Шкубера І.Л. та ін.

Комісія по розподілу творчої спадщини при Московському відділенні Спілки художників СРСР поповнила колекцію музею творами таких яскравих майстрів, як Полянська Л.С.(25 акварелей), Кукриникси (23 твори), Нісського Г.Г. (18 малюнків гуашшю), Новіковського В.А. (12 творів).

Українська школа графіки представлена творами таких найвідоміших майстрів як Адамович С.Ф., Агніт-Следзевській К.Г., Бабкова О.А., Басов Я.О., Левіцький Л.І., Одайник С.В., Пащенко В.Р., Фіщенко О.Ф., Чернуха В.Д., Якубич В.І., Якутович Г.В., що надійшли з Дирекції художніх виставок УРСР (ДХВ УРСР).

Велика кількість робіт надійшла з сімей художників Васнєцова Ю.О., Гончарова А.Д., Козловського В.С., Крайнего Д.К., Пахомова О.Ф., Соколова-Скаля П.П., Ульянова М.П., Фалька Р.Р., Шевченко О.В., Шварца П.Ф., Штеренберга Д.П., Кричевської-Росандич К.В.

З початку 1960-х років встановлюються тісні зв'язки музею з колекціонерами Москви, Ленінграда, Києва і Одеси. В результаті –збірка поповнюється цікавими творами видатних майстрів кінця XIX початку XXст. - Коровіна, О.В., Серебрякової З.Є., Кустодієва Б.М., Добужинського М.В., Бенуа О.М., Лансере Є.Є., Богаєвського К.Ф., Борисова-Мусатова В.Є., Судейкіна С.Ю., Стеллецкого Д.С., Синякової-Уречіной М.М., Малявіна Ф.А., Соколова М.К., Чуприненко С.Ф. та ін.

Творча спадщина художника-графіка, майстра книжкової ілюстрації Євгенія Адольфовича Кібрика у фондах Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна охоплює майже весь основний період творчості художника і складає 1456 оригінальних графічних та 80 живописних творів. Вона дає можливість зрозуміти особливості творчості майстра, свідчить про широту його творчих інтересів.

Останніми роками в колекцію музею поступає багато творів миколаївських художників. Музейне зібрання робіт миколаївських художників, єдине у своєму роді, з достатньою повнотою можуть продемонструвати творчість місцевих художників-графіків другої половини XX – початку XXI ст. Тут роботи таких майстрів, членів Спілки художників України, як Бахтов В.О., Бахтова Т.А., Бережной М.Ф., Булавицький І.Я., Бурлака В.С., Завгородній А.П., Корнюков Ю.К., Купцов В.Є., Купцова Т.М., Лебідь. О.В., Ольшанський В.А., а також роботи Вайнштока Р.Я., Золотухіна В.І., Корольова Ю.М., Махервакса О.М, Матвєєва І.Я.

Поповнюють колекцію музею й подарунки творчих об'єднань. Так в 2003 році Академія Безсмертних (СПб) передала музею 60 графічних робіт, а в 2008 році художники м. Одеси презентували Миколаївському музею 42 витвори оригінальної графіки.

Велика кількість графічних творів подарована художниками м. Миколаєва до 95-річчя зі дня народження музею.

 

Верещагин В.П (1835-1909) Первомученик архидиакон Стефан Бум., акв., бронза; 25,5х9,6
Кустодиев Б.М. (1878-1927) Живописец вывесок. 1920 бум. на к., акв.; 32,5х28
Судейкин С.Ю. (1882-1946) Карнавал. Париж. 1912 Бум., акв., цв. кар.; 14,2х11,3
Мурзанов В.А. (1872-1922) Аполлон. 1890 Академический рисунок Бум., кар.; 48х55
Кибрик Е.А. (1906-1978) Горная Ингушетия. Из серии Северокавказских рисунков
Полянская Л.С. (1905-1979) Три свечи Бум., акв.; 43,5х53,8
Кричевская-Росандич Е.В. (1926  г. р.) Площадь св. Марка. 1959 Бум., акв., тушь; 37,8х45,7
 
 
 
Сайт создан в студии Мотив