Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
СКУЛЬПТУРА
Колекції

 

Колекція скульптури Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна налічує 250 одиниць зберігання. Основу її складають твори російських, українських і західноєвропейських скульпторів XVIII-XX сторіч.
Початок зібранню було покладено в 1914 році під час заснування музею, коли до Миколаєва із С.-Петербурзької Академії художеств надійшла разом із живописом невелика партія російської станкової скульптури.
Серед них - «Свята Варвара» В.О. Беклемішева, «Іван Грозний» М.М. Антокольського, «Бюст письменника Ієроніма Ясинського» П.Й. Кюфферле, яки збереглися до теперішнього часу і знаходяться в постійній експозиції музею.
Крім того, в перше десятиліття надійшли: «Портрет дівчини» Феліче Боттелі, мармурова група «Хлопчик і дівчинка» Енріко Брага, бронзовий відлив Матюрена Моро «Геній і Мистецтво», гіпсовий тонований бюст Вільяма Шекспіра невідомого майстра, алебастрова статуетка «Весна» скульптора Лієра (?) з зібрання Кудрявцева.
Сьогодні не можливо сказати про поповнення колекції скульптури за період з часу відкриття музею і до Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. Під час окупації міста німецькими загарбниками колекція музею була пограбована, музейна документація зникла. Скульптури, які з якихось причин не були вивезені, були пошкоджені або розсаджені (як, наприклад, двометрова гіпсова скульптурна група «В.І.Ленін і Й.В. Сталін»).
Свідчення про наявність та експонування пластики в музеї є в довідковій і адресній книзі «Вся Миколаївщина» на 1929 рік. Там вміщено перелік творів, що експонувалися у залах музею.
Після звільнення міста Миколаєва і відновлення роботи музею, майже відразу почала формуватися колекція скульптури.
Так, наприклад, з Києва, з VIII-ой Республіканської художньої виставки в 1946 році надійшли скульптури Г.Л. Петрашевич «Жертва фашизму» та В.Х. Федченка «Зберегла знаряддя».
В кінці 1940-х років, згідно розпорядженням Комітету у справах мистецтва, Київський музей західного і східного мистецтва, Одеський музей західного і східного мистецтва, Одеська картинна галерея передають до Миколаєва частину творів із своїх фондів.
У 1947 р. Московською Державною закупівельною комісією музею виділена робота одного з найкращих майстрів української станкової скульптури Л.В. Позена «Жебрак» і дві роботи радянських скульпторів О.В. Булаковськой-Лішевой «Проект пам'ятника Шота Руставелі» і С.Ф. Булакоського «Робітник-вантажник.
У 1948 році Київський музей західного і східного мистецтва передав декілька робіт невідомих майстрів, таких як: мармурова група «Геркулес в Омфали, бронзова статуетка «Дама», базальтовий бюст негра, а також бронзова статуя «Пісня жайворонка» Южена Маріотона. Всього 7 предметів.
До числа кращих творів, придбаних музеєм в післявоєнний період, відносяться роботи вітчизняних скульпторів: М.М. Антокольського «Натан Мудрий», Є.О. Лансере «Джигітовка лезгин», «Киргиз із беркутом», «Чумак на возі».
У 1952 році Одеський музей західного і східного мистецтва передав мармурову композицію відомого українського скульптора Б.В. Едуардса «Біля ліжка хворого», виконану за мотивами вірша поета І.С. Нікітіна «Життя невеселе…».
З творів радянського періоду слід зазначити три проекти пам'ятника Ф.Е. Дзержінському – відомого майстра XX століття В.Г. Мухіної. Ці роботи, як й проект пам'ятника В.І. Леніну скульптора М.Г. Манізера, є втіленням плану монументальної пропаганди.
У середині 1960-х років до музею надійшла робота І.П. Кавалерідзе – скульптурне зображення Л.М. Толстого, а також «Портрет народного художника СРСР В.Г. Мухіної», створений відомим московським скульптором Н.Г. Зеленською.
У 1964 році у зв'язку з 50-річним ювілеєм музею ім. В.В. Верещагіна видатний російський скульптор С.Т. Коненков подарував музею погруддя з гіпсу «Ніночка» (онука О.М. Горького). Цього ж року музейне зібрання поповнили декілька робіт скульптора О.Н. Кудрявцевої.
У 1960-1970-х роках Дирекцією виставок Спілки художників СРСР передані твори С.Д. Лебедєвої – статуя «Та, що стоїть з піднятими руками», Л.Ю. Кербеля «Портрет Яніса Ріцоса», а також В.С. Васильківського та Р.В. Мелека-Акопяна – горельєф «Ємельян Пугачов».
Протягом 1981-1983-х років Всесоюзний художньо-виробничий комбінат ім. Є.В. Вучетича передав скульптури знаних митців 1960-х років: Л.М. Гумілевського «О.С. Пушкін», А.К.Думпе «Енергетика», Т.Л. Девдаріані «Кахетія», А.О. Карапетяна «Дружба», О.К. Комова «Портрет художника Ю.Л.Чернова з донькою», а також дві бронзові жанрові скульптури «Дівчинка з м'ячем» і «Рівновага» В.М. Кликова.
Роботи Т.Г. Зейналова «Айгюн» і В.І. Зноби «Портрет художника Г.В. Якутовича» збагатили колекцію у 1987 році.
Враховуючи специфіку мистецтва радянського періоду, слід звернути особливу увагу на широку географію майстрів, які у свій час працювали в різних куточках колишнього СРСР. Це – відомі майстри закавказької скульптурної школи: Г.О. Багдасарян, Р.В. Мелик-Акопян, А.О. Карапетян, Т.Л. Девдаріані, Т.Г. Зейналов, А.І. Монаселідзе; прибалтійські митці: З.А. Звара, А.К. Думпе, К.Е. Бауманіс; видатні російські скульптори: С.Т. Коненков, В.Г. Мухіна, В.А. Ватагін, Н.Г. Зеленськая, Л.Ю. Кербель, В.М. Кликов, О.К. Комовтощо; представники Середньої Азії – В.К. Джумаєв та Крайньої Півночі – Л.Ф. Лангінен; білоруської школи – Л.М. Гумілевський та багато інших.
Українська школа скульптури представлена такими найбільш відомими майстрами, як І.П. Кавалерідзе, І.І. Гарапко, І.С. Горовий, В.І. Зноба, Б.Є. Климушко, Ю.Л. Синькевіч, А.К. Редька тощо.
Звертає на себе увагу той факт, що в колекції представлений різноманітний матеріал, з якого зроблена скульптура. Це особлива прикмета пластики XX століття, що підтверджує захоплення майстрів цих часів усім розмаїттям матеріалів: від органічного скла до алюмінію, від шамоту до граніту.
Окрему частку колекції складає доробок миколаївських скульпторів, які багато зробили для музею і краю. Окрім робіт відомих миколаївських скульпторів старшого покоління: О.Є. Громова, О.О. Здіховського, А.А. Коптєва, Р.Я. Вайнштока в зібранні музею представлена пластика сучасних майстрів: Г.А. Заполянського, Ю.А. Макушина, І.В. Макушиної та В.В.Федорука.
Своєрідною сторінкою у формуванні колекції скульптури стали 90-і роки XX ст.
У 1991 році розпався Радянський Союз, але музей встиг ще придбати декілька значних творів, серед яких – роботи М.К. Анікушина «О.С. Пушкін», «Портрет А.П. Чехова» і «Портрет акторки Кочагіної-Олександровської», «Автопортрет» лауреата Ленінської премії скульптора В.Б. Пінчука.
Після цих надходжень географія нових експонатів скульптури була обмежена, тому останніми роками колекція формувалася нерегулярно, та головним чином, за рахунок робіт, які були принесені в дарунок. Це роботи: Р.Я. Вайнштока, М.І. Озерного, Ю.А. Макушина, І.В. Макушиної тощо.
Боттели Феличе Портрет девушки Мрамор
Моро Матюрен  1822-1912	Гений и Искусство Бронза
Неизвестный скульптор Конец XIX века Портрет дівочки Мрамор
Гудон Жан Антуан 1741-1828 Вольтер Бронза
Томський Н.В. 1900-1985	1900-1985 Бек – венгерский скульптор Бронза
Распопов Г.Д. 1930 г. р. Портрет актёра С.Юрского Бронза
Аникушина М.К 1917-1997   А.С. Пушкин Бронза
 
 
 
Сайт создан в студии Мотив