Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Четвер, 23 листопада 2017 00:00

Цикл лекцій, присвячений 175 –річчю від дня народження художника Василя Верещагіна завершився лекцією «В. В. Верещагін – літератор і публіцист», яка відбулася 23 листопада 2017 року в Художньому музеї. Аудиторія слухачів, що складалася зі старшокласників Миколаївської сш №35, членів Пушкінського клубу та інших поціновувачів багатогранної творчості митця, дізналася про значний літературний доробок Василя Верещагіна, який налічує 12 окремих книг (у них повісті, оповідання, нариси, публіцистичні етюди), багато статей в журналах і газетах, декілька віршів та ін.

Свою розповідь лектор Лідія Одегова (завідувач науково-методичного сектору музею) супроводжувала сучасною мультимедійною презентацією, де були визначені основні тези лекції та поданий багатий ілюстративний матеріал. Уяву слухачів про оригінальний літературний стиль Верещагіна, який називав свої книги «философские заметки из путешествий и войн» збагатили цитування лектором уривків із «Оповідання старого мисливця», із нарисів «Від Петербургу до Ташкента» та «Подорож Середньою Азією», із оригінальної книги «Аркуші із записної книжки» та інших літературних творів.

Цікавою була непересічна інформація про унікальний випадок у російській культурі, результат роботи історика і початок роботи художника – написання Василем Верещагіним монографії «Наполеон І в Росії. 1812», де використано більше 60-ти російських, французьких та англійських джерел. Доречним було поєднання у лекції тематично споріднених живописних та літературних творів Верещагіна. Наприклад, показ репродукції картини Верещагіна «Нічний привал Великої армії» із серії «1812» та коментар до неї написаний Верещагіним у каталозі «Наполеон І в картинах В. В. Верещагіна з пояснювальним описом картин».

Певним відкриттям для більшості слухачів було дізнатися про те, що Верещагін автор великої повісті «Літератор». Для цього твору характерне унікальне поєднання фактів та художньої уяви. Лектор навела детальний перелік біографічних повторів автора повісті Василя Верещагіна і героя роману літератора Сергія Верховцева.

Заслуговує на увагу й епістолярна спадщина Василя Верещагіна. Його листи до В. В. Стасова, П. М. Третьякова, І. М. Крамського та інших видатних сучасників не тільки розповідають про творчий шлях Верещагіна, а й розкривають соціальну атмосферу, в якій він жив. У цьому сенсі листи перестають мати тільки біографічне значення, а представляють собою надзвичайно яскравий і змістовний літературно-історичний пам’ятник.

Завершилася лекція показом книг Василя Верещагіна різних років видання (від 1895 до 2014 р.) із архіву та бібліотеки музею. Відрадно, що у багатьох слухачів лекція викликала бажання докладно вивчати літературну спадщину Василя Верещагіна.

 
 
 
Сайт создан в студии Мотив