Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
ХУДОЖНЬО-МЕМОРІАЛЬНА ЗАЛА В.ВЕРЕЩАГІНА

Центральним в музеї є зал В.В.Верещагіна, який має художньо-меморіальний характер. У ньому експонуються твори видатного російського художника-баталіста другої половини ХІХ століття, а також його особисті речі.

В.В. Верещагін відобразив в своїх роботах багато суперечностей сучасної йому дійсності. Будучи учасником декількох воєн, він показав їх у всьому різноманітті, при цьому підкреслював безмірні страждання, які приносить людям війна, з великою любов'ю описував стійкість і мужність простого солдата.

Велике за розміром полотно «Орли» («Забутий солдат») написане Верещагіним в 1885 році, належить до індійської серії робіт художника і присвячене подіям колонізації Індії англійськими завойовниками. Подорожуючи Індією, в 1874-1876, Верещагін створив етюди, зібрав етнографічний матеріал. Після повернення до Європи, художник створює індійську серію, яка вперше була експонована на виставці робіт Верещагіна в Лондоні, в 1887 р.

На полотні художник зображає убитого забутого в горах англійського піхотинця, який лежить на ледве помітній стежині, його гвинтівка відкинута убік, вона більше ніколи йому не знадобиться. Товариші не поховали померлого – в запалі битви вони не помітили його загибелі. Яскраве блакитне небо займає 3/4 полотна. Небо, гори – символ вічності, свободи, життя. Художник протиставляє вічність безглуздій загибелі людини.

До індійської серії робіт відносяться також два реалістичні пейзажі «В Індії. Сніги Гімалаїв», «Сніги Гімалаїв. У найвищому вузлі гори. У Сиккимі», які були створені в кінці 70-х-поч. 80-х років. Мотиви величної незайманої природи привертають живописною майстерністю. На фоні безхмарного синього неба чітко вимальовуються покриті снігом вершини Гімалаїв.

Під час подорожі на Кубу і Філіппінські острови в 1901-1902 роках, де ще залишилися сліди іспано-американської війни 1898 року, автор створив декілька робіт на цю тему. Серед них особливо відома серія "Лист до матері" (1901), три картини з якої належать музею. Основну увагу в них художник надає глибоко трагічному образу американського солдата, який, вмираючи, так і не встиг, продиктувати лист до матері. Події іспано-американської війни відображені також і в картині "Допит перебіжчика" (1901).

У експозиції залу представлені ескізи, етюди, малюнки художника, виконані в різні роки. Написані упевненою рукою великого майстра, вони точно і всебічно передають характер місцевості, особливості побуту різних народів, архітектури.

Творчість В.В. Верещагіна, яке демонструє жахи війни, залишається актуальною і в наші дні, коли боротьба за мир стала найактуальнішою проблемою для всіх народів.

Окремо в експозицію включене полотно, яке належить до балканської серії - "В турецькій покійній. Покійницька турецького лазарету в кампанію 1877-1878 рр. (Турецький шпиталь в Плевно)".

 

 

 Верещагин В.В. В Индии. Снега гималаев
 
Верещагин В.В. Орлы. (Забытый солдат
Верещагин В.В. Взятие Рузвельтом С.-Жуанских высот
Верещагин В.В. Людоед
 

фото Д. Ганчак