Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
ІКОНОПИС XVII-XІX СТОЛІТЬ

У першому залі експонуються твори іконопису XVII-XІX століть. Представлені іконописні твори виконані художниками, починаючи з XVII століття, коли у мистецтві проявляються тенденції реалізму та вільне трактування релігіозних сюжетів.

Широке розповсюдження в іконописі придбали образи Богоматері і немовляти Христа. Але в кожному з представлених в залі творів ("Богоматір Володимирська", "Богоматір Одигітрія Смоленська", "Богоматір Володимирська" - XVII ст.) художник в першу чергу намагається передати вічне почуття материнській любові - ніжної і самовідданої.

Ікона "Митрополити Петро, Олексій і мученик Іоанн" (XVII ст.) відрізняється підкресленою монументальністю, величчю і спокоєм поз, суворим виразом ликів святих. Симетрична композиція, простий, але сильний ритм зображення додають твору більше виразності.

У залі експонуються дві ікони з поширеної в живописі XVII – початку XVIII століть композиції так званого "деісусного чину" (від грецького “deісiс” - молити): "Богоматір", "Іоанн Предтеча", в образах яких простежуються людські переживання. Подальший розвиток цієї композиції бачимо в багатофігурній іконі "Деісус".

У експозиції є ікони так званого "святкового" чину, такі, як "Богоявлення", "Вхід до Єрусалиму", той, що "Вознесіння Господнє", "Воскресіння Христове", "Зішесття в пекло". Тут в біблійні сюжети і образи святих майстри зуміли внести картини з життя, відобразити внутрішній стан особистості.

Яскравою особливістю українського і російського мистецтва XVII – засади XVIII століття була поява портрета ("парсуни"), який ще зберігає іконописну манеру зображення. Але, наприклад, в "Портреті Богдана Хмельницького" крізь неї вже можна простежити індивідуальні риси національного героя. Теж можна сказати і про портрет Наталії Розумовської - матері Олексія і Кирила Розумовських.

Флор и Лавр с житием XVIII ст.
 
Покров Богоматери Конец XVIII - начало ХІХ ст.
 
Праотец Завулон Начало XVIII ст.
 
Спас на престоле XVIII ст.
 
Рождество Христово Первая половина XVIII ст.