Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Пісня про Марусю Богуславку

 

Михайло Гордійович Дерегус (1904-1997 рр.)

«Пісня про Марусю Богуславку». 1947 р.

З серії «Українські народні думи і історичні пісні» 1947 р. 

До дня народження митця «Пісня про Марусю Богуславку». 1947 р. З серії «Українські народні думи і історичні пісні» 1947 р. Михайло Гордійович Дерегус (1904-1997 рр.)

Розпочавши свою діяльність як художник-живописець, Дерегус стає у подальшому одним із провідних українських графіків, не покидаючи, однак, живопису. Митець успішно працював і в галузі тематичної картини, і у пейзажі та натюрморті, і в портретному мистецтві. Він має свою, наскрізну тему - тему народу, що проходить крізь усю його творчість, надаючи їй певної цілісності та єдності. За духом і змістом своєї творчості Дерегус - художник яскраво національний. Автор невтомно й часто мандрував українськими землями і виконував натурні малюнки, замальовки, етюди, які творчо використовував у створенні живописних полотен, графічних циклів, у станковій графіці. Окрім того, він створив безліч ілюстрацій до видань класичної української літератури, зокрема творів Івана Котляревського, Миколи Гоголя, Лесі Українки та Марка Вовчка. Широко відомий живописними роботами козацької тематики. Творам М. Дерегуса притаманна піднесена романтичність. Пластичне виліплення постатей, стриманість жестів посилюють відчуття монументальної величності його персонажів.

Працюючи над ілюстраціями до творів українських письменників, митець надавав перевагу історичній тематиці. Створені ним героїчні образи сповнені романтизму. Він підкреслює в них відвагу, вірність обов'язку і водночаз людяність та поетичну вдачу. Такі його ілюстрації до українських дум, серед яких «Пісня про Марусю Богуславку». При створенні ілюстративного матеріалу Михайло Дерегус використовував різні техніки. Графічний аркуш, що надійшов до музею у 1948 р., виконано в техніці офорт і акватинта.

Маруся Богуславка - не історична особа, а узагальнений образ жінки-полонянки, яка, потрапивши в неволю і ставши дружиною турецького султана, не забуває рідної землі і намагається хоч щось корисне зробити для земляків. Не маючи змоги повернутися в Україну, вона допомагає 700 невільникам-козакам, що перебували в полоні 30 років, втекти.

У 1998 році було започатковано премію імені Михайла Дерегуса в галузі образотворчого мистецтва.

Нащадки художника також обрали мистецьку кар’єру. Старша донька Вікторія-Марина Дерегус – живописець і графік, молодша - Наталія Дерегус-Лоуренс - скульптор. Дочка Наталії, Марина Дерегус - архітектор. Син Вікторії-Марини, Файзрахман Дерегус - живописець.

#музейна_скарбниця