Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Жнець

«Жнець». Ліва частина триптиха «Хліб». 1984 р.

Зайцев Євген Петрович (1940-2001 рр.)

 Майстер декоративно-ужиткового мистецтва Півдня України 70-90-х рр. ХХ ст., викладач Миколаївського культурно-просвітницького факультету Київського державного інституту культури, член творчого об’єднання народних майстрів «Прибужжя» став відомим завдяки декоративним панно у дереві, виконаним у техніці горельєфу на основі традиційних мотивів народного різьблення. Ці панно зображають простих людей – «мужичків», які працюють чи відпочивають, – ковалів, кравців, гончарів, ложкарів, рибалок, землеробів. Характерною ознакою творів є «селянський тип» людей з широкими щоками, великими руками і масивними формами, що створені наче єдиним рухом різця. У деяких роботах яскраво виражені автопортретні риси художника.

 Передача об’єму здійснюється за допомогою конструкції, положенню фігури, завдяки тонуванню і висвітленню виступаючих поверхонь. Для передачі перспективи і підкреслення основного образу у роботах Є.П. Зайцева завжди присутня фігурна дерев’яна рама різних конфігурацій, що також додає репрезентативного вигляду.

Євген Зайцев у дереві створив власну концепцію формотворення і своєрідну композиційну стилістику, в основі якої були образи і елементи народного різьблення XIX – початку ХХ ст. північноросійських і південноукраїнських міст. Майстер використовував елементи домового, геометричного, контурного, прорізного і рельєфного різьблення, якими з давніх часів прикрашали народні іграшки, прядки, скрині, культові фігурки і дерев’яні хати. Неодноразово у дерев’яних панно використовувалися елементи солярної символіки і землеробства, мотив «дерева життя», традиційні рослинні мотиви народного мистецтва тощо.

 21 лютого 1992 р. указом Президента України Зайцеву було присвоєно почесне звання «Заслужений майстер народної творчості України».

 За своє життя майстер створив близько 100 робіт, 4 з яких потрапило до колекції Миколаївського обласного художнього музеї ім. В.В. Верещагіна. У 2007 р. музейна збірка поповнилася триптихом аграрної тематики «Хліб» 1984 р., переданим до закладу культури Ю.Ф. Вобленком.

 

#музейна_скарбниця