Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Ківш-чайка «Святий Миколай»

 

 

Катілов Олександр Михайлович

Ківш-чайка «Святий Миколай»

В Миколаївському обласному художньому музеї ім. В.В. Верещагіна зберігаються різні роботи миколаївського художника та майстра різьблення на дереві та художнього оброблення металу Олександра Михайловича Катілова. Частину з них він подарував до 100-річного ювілею музею. Серед експонатів виділяють металеві ковші-чайки «Святий Миколай», «12 апостолів» та інші. Майстер почав створювати такі ковші до 200-річчя заснування Миколаєва. Дуже цікава авторська технологія вільного ручного холодного кування з металевої пластини. Метал не розігрівається до високих температур, тому можна працювати в домашніх умовах. Ці твори Олександра Катілова не мають аналогів.

Ідея виникла у автора під впливом козацьких кораблів-вітрильників, які називали «чайками». Форма посуду, що нагадує птахів, була здавна поширена у народному декоративно-побутовому мистецтві (згадаємо старовинні та сучасні металеві або дерев’яні різьблені чи розписні ковші-утиці). Ковшам Катілова притаманні свої особливі обриси, що повторюють обводи корпусу корабля. Кожний з серії ковшів присвячений кораблю, що був побудований на миколаївській судноверфі.

Ківш-чайка «Святий Миколай» створений на згадку про найперший корабель, спущений на воду в Миколаєві за наказом засновника нашого міста Григорія Потьомкіна. Бронзовий ківш ретельно відполірований, прикрашений гравіюванням за стародавніми візерунками та напівкоштовними каменями – кабошон-агатами.

Олександр Михайлович Катілов народився у 1943 році в Станиці Родніковській Краснодарського краю, виховувався в дитбудинках. Після закінчення технічного училища працював за спеціальністю наглядач телефоно-телеграфних мереж та споруд. Мистецтву навчався самостійно. З 1974 року змінив роботу телефоніста на професію художника-оформлювача, працював в різних установах, в тому числі в Миколаївському виробничо-художньому оформлюваному комбінаті, де йому було присвоєно вищу творчу категорію.

З 1979 року проводить активну виставкову діяльність від обласного народного творчого об'єднання художників-аматорів та майстрів декоративно-прикладного мистецтва «Прибужжя», Обласного будинку народної творчості та інших. В Миколаївському обласному художньому музеї ім. В.В. Верещагина в 2005 році урочисто відкрилася персональна виставка Олександра Михайловича Катілова «Місто О. Катілова».
В 1981 році отримав звання Заслужений майстер народної творчості України. В 1987 році став лауреатом 2-го всесоюзного фестивалю народної творчості у Москві. В 1990 році був прийнятий у члени Національної спілки майстрів народного мистецтва України та став вільним художником, весь свій час присвячував власній художній творчості.
Твори Олександра Катілова не тільки зберігаються у музеях, а і прикрашають наше місто: дитяче містечко «Казка» охороняють «Золотий півник» на даху однієї з будівель і два лицарі біля цегляної фортеці. Вони теж зібрані з частин, створених у технології холодного кування.

#музейна_скарбниця