Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
БОЖІЙ М.М. (1911-1989) "ПРОЩАВАЙ, МОРЕ"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

Твір народного художника СРСР, лауреата Державної премії УРСР ім. Т.Г. Шевченка (1974 р.) Михайла Михайловича Божія «Прощавай, море» надійшов у дар Художньому музею ім. В.В. Верещагіна від членів сім’ї художника у 2002 році, після експонування у музеї виставки творів М.М. Божія і його сина С.М. Божія. Виставка присвячувалася 90-річному ювілею з дня народження видатного українського живописця і була проявом любові і пошани до нашого славного земляка, адже народився М.М. Божій у 1911 році у м. Миколаєві. 
В історію українського мистецтва, М.М. Божій ввійшов, перш за все, як портретист і жанрист. Художник володів щасливим даром і умінням художньо втілювати не тільки фізичну схожість людини, але і її духовну суть, загальні та індивідуальні якості реальної особи. 
Цікавою сторінкою творчості Божія є його своєрідна «Пушкініана». Впродовж 1970-80-х років він створює близько десяти творів, які ілюструють різні моменти життя великого російського поета. 
Значне місце у пушкінській серії робіт Божія займає полотно «Прощавай, море», створене живописцем у 1980 році. Досить великий (100Х100) квадратний формат картини вміщує фігуру поета у повний зріст на фоні морського пейзажу. Художник майстерно демонструє уміння зв’язати воєдино образ Пушкіна та пейзажний фон, який є одним із найактивніших засобів виразності. Завдяки цьому, морський пейзаж, не перешкоджаючи сприймати головне – фігуру поета – став у картині справжньою дійовою особою. Не випадково робота носить назву «Прощавай, море». 
Пушкін звертає свій погляд і свої думки до моря, до цієї неспокійної та вічно мінливої стихії. Зеленувато-сірими фарбами виписує художник води бурхливого моря, що зливаються на горизонті з сірувато-голубим небом. Чудовий психолог-портретист Божій володів даром проникати у людську душу і передавати глибоко втаємничені у ній почуття. Прощаючись з морем, Пушкін переживає цілу гаму почуттів, що виразились на його обличчі. Хвилювання поета художник передає напруженою динамікою його рухів. Фігура Пушкіна нібито опирається пружним поривам вітру. Хвилювання душі поета споріднені хвилюванням вільної та могутньої морської стихії. Єдність людини і природи підкреслюється гармонійним колоритом, де переважають приглушені сірі, блакитні, зелені фарби.
Чудове полотно Михайла Михайловича Божія «Прощавай, море» з усією силою та впевненістю демонструє яскравий талант художника, викликає душевний трепет і хвилювання у глядачів.