Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
БОКШАЙ Й.Й. (1891-1975) "СЕЛО ЯСІНЯ"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

Безкраї простори щедрої гуцульської землі стали основним мотивом у творчості народного художника СРСР Йосипа Йосиповича Бокшая, основоположника сучасної школи живопису на Закарпатті. В колекції Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна творчість майстра представляє живописна робота «Село Ясіня» (1956 р.), що надійшла до музейної збірки у 1967 році з Художнього фонду СРСР. Радістю буття дихає кожний куточок загубленого у високих Карпатах гуцульського села. Художник емоційно і захоплено розповідає глядачам про важке селянське життя. Скільки щирої правди та виразності у цих похилених бідняцьких мазанках, солом’яні дахи яких давно вже потемнішали від снігопадів та дощів. Але на городі поспіває дбайливо вирощуваний мозолистими селянськими руками врожай, удалині колоситься поле, по якому теплий вітер ганяє золоті хвилі, а сонце щедро напуває вдячну закарпатську землю своїми пекучими променями. І це народжує почуття безмежного щастя, усвідомлення нерозривного зв’язку з рідною землею, воля якої була вистраждана багатьма поколіннями закарпатців.

Палітру художника визначають гарячі, чисті, декоративні кольори. Багатоголосся соковитих дзвінких барв, прозорих, але водночас насичених тіней, мерехтливих потоків сонячного світла зливаються в єдиний гучний мажорний акорд. Трепетно відображаючи усі деталі зображення, художник підпорядковує їх загальному композиційному та кольоровому ладу полотна, створює цілісний гармонійний образ, який, незважаючи на свою завершеність і ретельність виконання, зберігає свіжість безпосереднього сприйняття природи, справляє враження написаного на одному диханні, в єдиному душевному пориві.
Загострена експресія кольору, надзвичайно чуттєве, емоційне ставлення до навколишнього світу, оптимізм та життєрадісність є характерними рисами усієї закарпатської живописної школи, яскравим представником якої був Й.Й. Бокшай.