Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
АЙВАЗОВСЬКИЙ І.К. (1817-1900) "ПУШКІН НА БЕРЕЗІ ЧОРНОГО МОРЯ"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

За життя слава видатного пейзажиста-мариніста, автора морських батальних картин, академіка, професора, живописця Головного штабу, члена п’яти Академій – Івана Костянтиновича Айвазовського – була надзвичайною. І по нині цей художник є одним з найвідоміших і найшанованіших у світі. До свого видатного ювілею – 50-річчя творчої діяльності і 70-річчя з дня народження, Айвазовський підготував велику виставку. Серед робіт живописця, що експонувалися, виділялося полотно «Пушкін на березі Чорного моря», яке художник сам високо цінував і тому саме його вирішив подарувати Музею Академії мистецтв. У свою чергу Академія мистецтв передала цей твір у дар Миколаївському художньому музею ім. В.В. Верещагіна, який відкрився у 1914 році.
Чудова картина І.К. Айвазовського відразу стала прикрасою експозиції музею і улюбленим твором багатьох відвідувачів. На превеликий жаль, у період Великої Вітчизняної війни колекція музею не евакуйовувалась і була по-варварськи пограбована під час окупації Миколаєва німецько-фашистськими військами. Ці трагічні події змінили «життя» шедевра. Полотно було поспішно вирізане німцями по периметру з рами (невеликий шматок полотна із зображенням неба залишився на підрамнику в лівому кутку). Невідомі нам обставини перешкодили загарбникам вивезти з міста роботу знаменитого художника. Після звільнення міста радянськими військами це полотно знаходилося на складі трофейної зброї обласного військкомату, де служило підстилкою під зброю. Воно було складене учетверо і скручене, внаслідок чого на ньому з’явилися глибокі великі пориви, осипання, потертості і численний кракелюр. У такому жахливому стані знайшов картину миколаївський художник П.П. Степаненко, який відразу ж повернув її до музею. Пошкоджений твір вимагав негайної реставрації, яка була проведена київським реставратором Невкритим у 1946 році на рівні тогочасних можливостей. З часом недоліки повоєнної реставрації ставали все більш очевидні, і твір втратив експозиційний вигляд.
Завдяки дії в музеї унікальної програми «Відродження шедеврів», у 2003 році за останнім словом методології реставраційної науки проректором з наукової роботи Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, завідувачем кафедрою реставрації М.Ф. Титовим була реставрована чудова картина «Пушкін на березі Чорного моря». Глядачам знов відкрився справжній авторський живопис всесвітньо відомого художника-мариніста.