Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
БОРОВИКОВСЬКИЙ В.Л. (1757-1825) "ПОРТРЕТ ДИТИНИ З ЯБЛУКАМИ"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

Володимир Лукич Боровиковський по праву вважається одним з кращих художників-портретистів кінця ХVIII – поч. ХІХ століття.

З біографічних фактів життя В.Л. Боровиковського відомо, що він народився в Миргороді в 1757 році. Пізніше він поступає на військову службу і повертається додому вже в чині поручика. Його батько займався живописом і став першим учителем Володимира Лукича. У самому ж Миргороді, в Троїцькій церкві, був цілий іконостас, виконаний двадцятисемирічним художником. Незабаром доля його різко змінилася, що було пов’язано з поїздкою Катерини ІІ на південь Росії і знайомством з супроводжуючим її архітектором Н.А. Львовим. Боровиковський переїздить до Петербурга, будучи в дружніх і протекційних відносинах зі Львовим. Він створює цілий ряд образів видатних сучасників, з вражаючою точністю передаючи не тільки зовнішню схожість, але й розкриваючи їх індивідуальність, такими є портрети М.І. Лопухіної, Ф.А. Боровського, Г.Р. Державіна, А.Б. Куракіна, М.І. Долгорукої, А.Ф. Бестужева, Д.П. Трощинського і багатьох інших.

«Портрет дитини з яблуками» надійшов до колекції Миколаївського художнього музею ім. В.В. Верещагіна в 1949 році з Одеської картинної галереї. В першу чергу увагу привертає дата його написання – 1777 рік, у цей час Боровиковському всього двадцять років. Не дивлячись на скутість композиційної побудови, статичність і площинність зображення, в картині відчуваються нові для художника прийоми: використовування світлотіньового ліплення, робота з колоритом.

Здається, що молодий художник вже відчув своє покликання: бути портретистом! Він обережно відтворює ніжний овал обличчя дитини, блиск в її очах, легку напівпосмішку; навіть округлість яблука додає образу дивовижну дитячість і свіжість. Професійно займатися живописом Боровиковський почав після тридцяти років, до цього, як відомо, основне місце в його творчості займав іконопис. Саме тому твір художника, що зберігається в Миколаївському художньому музеї, знаменний найранішою, але вже рішучою заявою свого майбутнього художнього кредо. Головним же підтвердженням цього слід вважати гордий підпис у правому кутку картини «Писав Володимир Боровиковський 1777».