Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
«200 років тріумфу»

 

Очаківський музеї мариністичного живопису ім.. Р.Г.Судковського, спілка вірмен України запрошує відвідати виставку «200 років тріумфу», яка присвячена 200-річчю від дня народження видатного художника Івана Костянтиновича Айвазовського, його учнів та послідовників Р.Г.Судковського, М.Н.Дубовського, О.В.Ганзена, Г.С.Головкова.  

 

 Виставка «200 років тріумфу» знайомить з видатною особистістю ХІХ століття – унікальним художником (як мариністом так і баталістом),  живописцем Головного Морського штабу, академіком живопису та почесним членом Імператорської Академії мистецтв, почесним членом художніх академій Амстердама, Флоренції, Риму, Парижа та Штудгарта, археологом, колекціонером та меценатом – Іваном Костянтиновичем Айвазовським (Ованес Геворговоч Айвазян), який є одним із найвідоміших і талановитіших художників в історії людства. Вірменський геній створив близько 6000 картин і організував за життя 120 персональних виставок.

     Народився майбутній художник 17(30) червня 1817 року в Феодосії у вірменській сім’ї Геворга (1771-1841) та Ріпсіле (1784-1860) Айвазян. Хлопчик з дитинства виявив у собі художні та музичні здібності і сам вивчився грати на скрипці. У віці близько 8 років – почав малювати. Малював він на стінах самоварним вугіллям. Перші уроки майстерності отримав від феодосійського архітектора Якова Кохана. Навчався в феодосійському повітовому училищі та симферопольській гімназії, де й демонстрував свої блискучі успіхи у малюванні.

     Виставка, представлена  в Очаківському художньому музеї ім. Р.Г. Судковського, знайомить глядачів з 8-ма роботами великого майстра, три з яких зберігаються в Очакові, а п’ять  - в Миколаївському художньому музеї ім. В.В. Верещагіна, і копією автопортрету художника/

     Все життя і творчість художника нерозривно пов’язані з Кримом, Чорним морем та героїчною історією Чорноморського флоту. Бував художник,  хоч і недовго, і на Миколаївщині, цю поїздку він пізніше зафіксував у трьох малюнках, які зберігаються у С.-Петербурзі.

      Ще до вступу в академію, Іван демонстрував блискучі успіхи у малюванні. Та в її стінах – молодий талант почав розвиватися ще стрімкіше. Це дало можливість художнику-початківцю зблизитись з кращими представниками мистецтва того часу – К.Брюлловим, В. Жуковським, І.Криловим та М. Глінкою. Айвазовський був особисто знайомий і з О.С. Пушкіним.

     Працездатність художника була неймовірною. З 1840 до 1843 він написав 50 картин, з якими відправився підкорювати Європу. Виконуючи державне замовлення у 1844-1845 роках, майстер побував на Балтійському та Азовському морях, відвідав країни Малої Азії, Грецію та острови Грецького архіпелагу.

     Після цієї подорожі, І.К. Айвазовський повернувся до Феодосії і назавжди оселився у рідному місті. У 1848 – одружився з Юлією Гревс, яка подарувала йому чотирьох доньок: Олену, Марію, Олександру та Жанну.

     Своїм мистецтвом Іван Костянтинович жваво відгукувався на всі події, пов’язані з життям моря. На його полотнах зображені усі подвиги російського флоту, сучасником яких він був. Прославлену картину «Дев’ятий вал» майстер написав у 1850-му. Найзначимішу - «Чорне море» - у 1881-му. Неймовірний успіх принесла художнику робота величезних розмірів - «Серед хвиль», яку 80-річний художник писав з неперевершеним артистизмом і хоробрістю, стоячи на високих підмостках.

     Виставка «200 років тріумфу» - малесенький шматочок величезного таланту. До раннього періоду творчості відносяться роботи «Кав’ярня в Криму” та «В гавані». З величезною майстерністю виконана робота «Україна. Захід сонця. (Захід сонця в Малоросії)» - один з нечисленних сухопутних пейзажів художника, присвячених Україні. Етюдного плану роботи «Берег моря», «Море» та «Прибій» - це безмежний талант  в мініатюрі, який не обмежується розміром полотна.

     Крім того - Очаківський художній музей дає змогу глядачам через картини побачити продовження великого мариніста у його нащадках, а саме в онукові - Олексії Ганзені, який був пейзажистом та звертався й до улюбленої стихії свого діда – моря. Його робота під назвою «Морський пейзаж»  знаходиться у постійній експозиції і демонструється на виставці.

      Також у виставковому залі можна побачити роботи послідовників і сучасників Айвазовського, таких як Р.Г. Судковський, М.Н. Дубовський та Г.С. Головков.

      Виставка працює з 10 серпня по 30 вересня 2017 року.

                       Приємного перегляду!