Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
ГРАФІКА
Коллекции

 

 Формування колекції графіки Миколаївського обласного художнього музею ним. В.В. Верещагина відноситься до початку XX в., - до часу створення музею.

У березні 1914 року Російський музей Імператора Олександра III (СПб) передає до Миколаєва 148 живописних і графічних творів В.В. Верещагина. Ці твори поступили в Імператорський музей з посмертної виставки художника, що відбулася в 1904 році в Петербурзі. У травні були отримані особисті речі, заповідані музею вдовою художника. Крім того, у вересні 1914 року засновник музею князь Н.А. Гедройц дарує музею 11 малюнків В.В. Верещагина. Ці твори і були встановлені в основу колекції знаменитого художника, яка дбайливо зберігалася до початку Великої Вітчизняної війни 1942-1945.

Велика Вітчизняна війна вписала драматичні сторінки в історію зібрання. Гордість музею - колекція робіт В.В. Верещагина, за винятком декількох великих полотен, була відправлена на початку 1941 року в Київський музей російського мистецтва на персональну виставку великого баталіста.
З Києва роботи Верещагина були евакуйовані і лише в 1959 р., потім в 1963 і 1965 рр., деякі твори знов повернулися до Миколаєва. Доля багатьох творів, що знаходилися в ті роки в музеї залишається, до цього дня невідомої, оскільки в період тимчасової окупації міста Миколаєва німецько-фашистськими загарбниками музей був розграбований. Безслідно зникли багато цінностей, архівні матеріали.
Після звільнення міста, в квітні 1944 року, музей знов відкрився. Почалася клопітка праця по відновленню колекції.
Серед творів, які вдалося відшукати і повернути в музей, всього 8 графічних робіт. Це: 6 академічних штудій В.А. Музранова, один малюнок Р.Г. Судковського «Портрет Попова» і акварельний портрет Р.Г. Судковського створений Г.А. Ладиженськім в 1885 році.
Відсутність повних архівних даних створювала, і створює дотепер, певні труднощі і робить нерозв'язними деякі питання в науково-дослідній роботі.
Основним джерелом надходження графічних творів у післявоєнні роки були надходження від, існуючих тоді: Дирекції художніх виставок і панорам СРСР (ДХВіП СРСР), від Державної закупівельної комісії Міністерства культури СРСР, від Всесоюзного виробничо-художнього комбінату ним. Вучетіча, а також від Дирекції художніх виставок УРСР.
Так, після VIII Республіканської художньої виставки 1946 року в зібрання музею поступили три малюнки М.З. Фрадкина і один - П.Я. Куценко.
З фондів Державної закупівельної комісії, по розпорядженню Головного Управління у справах образотворчого мистецтва в жовтні 1947 р. поступило 26 творів оригінальної і друкованої графіки. Серед них - 6 ксилографій Коренева В.В., які лягли в основу розділу «Графіка» в зібранні музею.
Дирекцією художніх виставок УРСР було передано в 1948 році - 49, в 1949 році - 40 творів друкованої графіки (офорти, літографії, ліногравюри).
У листопаді 1964 року в музей повернулися 5 штудійних малюнків В.В. Верещагина. У цьому ж році з Державного Ермітажу поступила серія гравюр видатних майстрів XIX століття: Уткина, Радінга, Погонкина, Клаубера, Котяча і прекрасна акварельна робота Крамського І.Н. «Портрет хлопчика в матроському костюмі». 1870 р. (87х66, овал).
Впродовж 1965-1985 рр. зі Всесоюзного художньо-виробничого комбінату ним. В.С. Вучетіча і ДХВіП СРСР в музейну колекцію у великій кількості поступають роботи відомих майстрів, представників всіх союзних республік колишнього СРСР. Це - роботи Амбарцумяна С.А., Ануане Б.Я., Богомазова А.К., Валантінайте Б.К., Верейського Г.С., Віхтінського В.І., Долгорукова Н.А., Козаряна Константінова Ф.Д., Макунайте А.І., Манасеряна Л.А., Рождественського В.В., Селіванова І.М., Фаворського В.А., Шкубера І.Л. і ін.
Комісія по розподілу творчої спадщини при Московському відділенні Союзу художників СРСР поповнила колекцію музею творами таких яскравих майстрів, як Полянськая Л.С.(25 акварелей), Кукриникси (23 твори), Нісського Г.Г. (18 малюнків гуашшю), Новіковського В.А. (12 творів).
Українська школа графіки представлена творами таких найвідоміших майстрів як Адамовіч С.Ф., Агніт-Следзевській К.Г., Бабкова А.А., Басов Я.А., Льовіцкий Л.І., Одайник С.В., Пащенко В.Р., Фіщенко А.Ф., Чернуха В.Д., Якубіч В.І., Якутовіч Г.В., що поступили з Дирекції художніх виставок УРСР (ДХВ УРСР).
Велика кількість робіт поступила з сімей художників Васнецова Ю.А., Гончарова А.Д., Козловського В.С., Крайнего Д.К., Пахомова А.Ф., Соколова-Ськаля П.П., Ульянова Н.П., Фалька Р.Р., Шевченко А.В., Шварца П.Ф., Штеренберга Д.П., Крічевськой-Росандіч Е.В.
З початку 1960-х років встановлюються тісні зв'язки музею з колекціонерами Москви, Ленінграда, Києва і Одеси. В результаті - зібрання поповнюються цікавими творами видатних майстрів кінця XIX початку XX ст. - Коровіна, А.В., Серебрякової З.Е., Кустодієва Б.М., Добужінського М.В., Бенуа А.Н., Лансере Е.Е., Богаєвського К.Ф., Борісова-Мусатова В.Е., Судейкина С.Ю., Стеллецкого Д.С., Синякової-Уречиной М.М., Малявіна Ф.А., Соколова М.К., Чупріненко С.Ф. і ін.
Творча спадщина художника-графіка, майстри книжкової ілюстрації Євгенія Адольфовіча Кибріка у фондах Миколаївського обласного художнього музею ним. В.В. Верещагина охоплює майже весь основний період творчості художника і складає 1456 оригінальних графічних і 80 живописних творів. Вона дає можливість зрозуміти особливості творчості майстра, свідчить про широту його творчих інтересів.
Останніми роками в колекцію музею поступає багато творів миколаївських художників. Музейні зібрання робіт миколаївських художників, єдине у своєму роді, з достатньою повнотою здатні продемонструвати творчість місцевих художників-графіків другої половини XX - почала XXI ст. Тут роботи таких майстрів, членів Союзу художників України, як Бахтов В.А., Бахтова Т.А., Бережной Н.Ф., Булавіцкий І.Я., Бурлака В.С., Завгородній А.П., Корнюков Ю.К., Купцов В.Е., Купцова Т.М., Лебедь О.В., Ольшанській В.А., а також роботи Вайнштока Р.Я., Золотухина В.І., Корольова Ю.Н., Махервакса А.М., Матвєєва І.Я.
Поповнюють колекцію музею і подарунки творчих об'єднань. Так в 2003 році Академія Безсмертних (СПб) подарувала музею 60 графічних робіт, а в 2008 році художники р. Одеси подарували Миколаївському музею 42 твори оригінальної графіки.
Велика кількість графічних творів дарована художниками р. Миколаєва до 95-х річниці з дня заснування музею.

 

 

 

Друкований каталог

Верещагин В.П (1835-1909) Первомученик архидиакон Стефан Бум., акв., бронза; 25,5х9,6
Кустодиев Б.М. (1878-1927) Живописец вывесок. 1920 бум. на к., акв.; 32,5х28
Судейкин С.Ю. (1882-1946) Карнавал. Париж. 1912 Бум., акв., цв. кар.; 14,2х11,3
Мурзанов В.А. (1872-1922) Аполлон. 1890 Академический рисунок Бум., кар.; 48х55
Кибрик Е.А. (1906-1978) Горная Ингушетия. Из серии Северокавказских рисунков
Полянская Л.С. (1905-1979) Три свечи Бум., акв.; 43,5х53,8
Кричевская-Росандич Е.В. (1926  г. р.) Площадь св. Марка. 1959 Бум., акв., тушь; 37,8х45,7